Koment

Berisha tallet me 1200 vullnetarët e tij: Kam dhëndrin të burgosur politik!

Ish-kryeministri Sali Berisha nga mbledhje e Kuvendit Kombëtar të Rithemelimit ka bërë deklarata për halle e tij me SHBA, Britaninë dhe SPAK. Thotë se u shpall Non grata se nuk pranoi këshillën e një personi që sipas tij e kishte çuar Basha. Një herë tjetër ka thënë se e kanë shpallur Non Grata për Kosovën. Sipas ditës i ndryshon mendimet e tij. SHBA e...

Një prokuror i Tiranës takim me kapon e trafikut të heroinës. Krimi i organizuar pagoi

Nga Elton Qyno Një raport kofidencial i hartuar nga Drejtoria e Hetimit të Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda në Policinë e Shtetit, hedh dritë mbi një seri bisedash të përgjuara, të cilat tregojnë një realitet lemeritës të kapjes së gjyqësorit dhe prokurorisë nga krimi i organizuar. Prokurorë dhe gjyqtarë që takojnë kafeneve të Tiranës, kapot e trafikut të drogës nga Turqia në Shqipëri dhe...
spot_img

Belerisha – REDAKSIONALE

Greqia nuk tërhiqet. Gazeta “Kathimerini” shkruan se Greqia ka vendosur si kusht primar për të ardhmen e anëtarësimit të Shqipërisë ne BE, betimin e...

Kissinger alias Machiavelli amerikan

 Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger vdiq në moshën 100-vjeçare. ”Gjermano-amerikani vdiq dje në shtëpinë e tij në shtetin e Konektikatit”, tha një zëdhënëse e...

Djemtë duhet të rikthehen në shtëpi – KOMENT

nga Admir Malaj Unë kam jetuar rreth 10 vite në Itali dhe si shqiptar mund të them që shumë djem, moshatarë të mi që i...

4 klanet që komandojnë mbi Inteligjencën Artificiale

Tekno-apokaliptikët, utopistët, ata që kujdesen për etikën dhe sigurinë: katër grupet që dominojnë debatin mbi zhvillimin e AI. Idetë e të cilëve kanë ndezur...

Edi Rama ka opinion, jo ligje për shtetin

Nga Namir Lapardhaja Edi Rama flet si opinionist, sa herë i duhet të flasë për përfaqësuesit e opozitës, e sidomos sa herë i duhet të...

Plisat, futbolli dhe politika

Dritan Goxhaj Në 13 maj të vitit të largët 1990 në një fushë futbolli në Jugosllavinë e atëhershme kur po luhej një ndeshje fotbolli midis...

“Po punove, mund të vjedhësh”, nuk ka më – MORDECAI

Mordecai “Po punove, edhe mund të vjedhësh diçka”. Shumëkush e njeh shpikësin e këtij mekanizmi origjinal të korrupsionit në Shqipëri si dhe disa nga zbatuesit...

Duart që mbajnë çatinë që shembet

nga Fatbardh Kadilli Politika shqiptare ka rënë në nivelet më të ulta historike. Nuk ka qenë kaq e varfër as në vitin ‘90, kur monizmit...

“Të deklasuarit” – Shkrimtar Dashnor Kokonozi përballet në panair…

Dje edhe pse nuk ishte parashikuar aq shpejt, stoku i romanit “Martesa e Palumtur e Stanishit” ishte shitur i gjithi. Telefonin e kam plot...

Ilir Ikonomi, biografi modern i Shqipërisë

Nga Ben Blushi Imagjinoni sikur të kaloni ditën me një njeri që ju shoqëron në brendësinë e errët të një magazine antikuarësh dhe ju tregon...

Nocioni taktik i Sylvinhos dhe ndikimi social që do të ketë ky sukses i Kombëtares!

NGA ANDI LILA Ekipi jonë kombëtar e nisi epokën Sylvinho menjëherë në një ndeshje zyrtare kundër Polonisë, e humbur në Varshavë, dhe të gjithë menduam...

Politika e sekuestruar – REDAKSIONALE

Partitë politike bëjnë shumë mirë që kërkojnë të kthejnë elektoratin që iu mungoi në 14 maj. PD e ndarë në disa pjesë nuk nxori...