Biznes

“Dumani të m’i sekuestrojë florinjtë”, Ilir Meta tregon kujt do t’ia japë shtëpinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një deklaratë për mediet, ditën e sotme i ka bërë thirrje kreut të SPAK, Altin Dumani që të sekuestrojnë pasuritë e tij, por jo partinë, ashtu siç pretendon Meta. I ashpër në deklaratën e tij, Meta se kryeprokurori është shndërruar në një vegël të Edi Ramës me qëllim që të shkatërrojnë pluralizmin politik. Ilir Meta: Dumdumani florinjtë e...

ANALIZA| Nuk është Rama, Berisha, Meta kundër SPAK, është diçka sistemike

nga Fitim Zekthi: Ka disa kohë që debati politik shqiptar, në mënyrë shumë të shëmtuar, rrotullohet rreth prokurorisë së posaçme SPAK. Pak a shumë çështja kryesore e politikës shqiptare, duket se është SPAK në një kohë që është “marrëzi” të bëhet çështje themelore e politikës një institucion si prokuroria. Kryeministsri e kritikon, e sulmon dhe pastaj thotë se e përkrah. Kryeministri thërret një kongres të jashtëzakonshëm,...
spot_img

Mastercard lançon Google Pay dhe Google Wallet për përdoruesit e kartave në Shqipëri

Tiranë, 6 qershor 20223 - Duke filluar nga dita e sotme, me mbështetjen e Mastercard, Procredit Bank Albania do të jetë banka e parë në...

Pijet me gaz: Si mund të dëmtojnë shëndetin dhe çfarë duhet të kujdesemi

Pijet e njohura me gaz si Coca-Cola dhe Pepsi apo të tjera janë një pjesë e zakonshme e dietës sonë, por a mund të...

Samiti për Lidhshmërinë, “Lidhje të qëndrueshme – Ekonomi më të forta”

Budvë, Mal i Zi, 16 maj - Në ekonomitë e vendeve, transporti efiçient i qytetarëve dhe mallrave siguron qasje në vende pune dhe shërbime,...

Ditari i Kinës 31: Sanksionet e SHBA godasin kompaninë kineze Huawei. Gjermania po shkon në të njëjtat masa

Sanksionet e SHBA për “arsye të sigurisë kombëtare” vazhdojnë të dëmtojnë Huawei. Gjigandi kinez i telekomunikacionit prezantoi sot raportin e tij vjetor për vitin...

Vodafone Albania vlerësohet sërisht si rrjeti Nr.1 në Shqipëri edhe për 2023-in

Të jashtëzakonshme kanë qenë për Vodafone Albania këtë vit vlerësimet e Umlaut, një prej kompanive ndërkombëtare lider në testimin e cilësisë së infrastrukturave digjitale....

Miliarderi Buffett: “Gabimi më i madh” që njerëzit bëjnë me paratë dhe kursimet e tyre

Warren Buffett, i cili mban edhe epitetin famëkeq “Orakulli i Omahas”, 91 vjeç, ka një pasuri me vlerë rreth 100 miliardë dollarë dhe...