Koment

Zviceranët votojnë për të pasur një muaj pension shtesë në fund të vitit

Votuesit në Zvicër kanë vendosur t'i japin vetes një muaj pension shtesë çdo vit përmes një referendumi mbi standardet e jetesës për të moshuarit. Qeveria zvicerane kishte paralajmëruar që pagesa nuk mund të përballohet, por pothuajse 60% e votuesve thanë "po" në referendumin e së dielës. Gjithashtu, 75% refuzuan ngritjen e moshës së pensionit nga 65 në 66 vjeç. Pensioni maksimal mujor në Zvicër është 2.550...

150 mijë individë me sëmundje të rralla në Shqipëri, 80% e diagnozave shfaqen në fëmijëri

Ata mund t’i ndeshim kudo, në familje, rrugë apo punë dhe janë persona që shfaqin probleme në mushkri, që nuk lëvizin dot përveçse me karrocë apo duke pasur herë pas here hemoragji. Këta individë vuajnë nga sëmundje të rralla gjenetike dhe në vendin tonë janë rreth 150 mijë, ku pjesa më e madhe nuk e dinë. Ata e mësojnë këtë gjë vetëm kur problemet...
spot_img

Samitet, si një përpjekje e Ramës për ti ikur përgjegjësive për keqqeverisjen

Stiliano Rushaj, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD Tirana këtë javë, u përpoq të ngjasonte me Brukselin, Vienën apo Gjenevën. Në fakt nuk kishte asgjë...

Rreziqet dhe kërcënimet ruso-kineze në hapësirë

Nga Dritan Demiraj Duke qënë se javët e fundit SHBA-të kanë akuzuar Federatën Ruse se nën udhëzimet e presidentit Vladimir Putin, Komanda Ruse e Hapësirës...

ANALIZA – Politika e jashtme është kthyer në politikën e brendshme të Ramës

nga Ervis Iljazaj Është e qartë se ka një protagonizëm të Edi Ramës në politikën e jashtme. Madje kohët e fundit, Edi Rama kalon më...

Ekstradimet nga Dubai, lepuri fle në Tiranë – Gazetari zbulon prapaskenat

nga Basir Çollaku Gënjeshtra qeveritare për ekstradimet nga Dubai, janë bërë qoka dhe mosdëshirë institucioneve shqiptare të drejtësisë, ndonwse faji pwrcillet enkas nw Lindjen e...

Gara në pllaquritjen ballkanike – ANALIZA e Sebastian Zonja

Përditë e më shumë po huazojmë prej fqinjëve budallallëqet e tyre dhe po luajmë lojën e pllaquritjes në pishinë, në vend se të notojmë.Le...

Historia na e vërteton që Putin mund të mposhtet

nga Ben Wallace Të ndjekurit e intervistës së Putinit me Tucker Carlson ishte një përvojë turbulluese. Jo vetëm që bëri që amerikani të dukej si...

Blinken, një déjà vu shqiptaroamerikane – ANALIZA e Prof. Krasniqi

NGA AFRIM KRASNIQI Më 14 shkurt 2016 erdhi në Tiranë Xhon Kerri Qëndroi disa orë me tri mesazhe kryesore, – “reformën në drejtësi është jetike”,...

Historia e SB, si humbës kronik i betejave elektorale

Blendi Hoxhaj Gjate 2 viteve te fundit eshte hedhur balte sistematikisht mbi Partine Demokratike dhe demokratet te cilet zgjodhen rrugen e arsyes kundrejt emocionit te...

“Evropa ka nevojë për një Robert Schuman të ri”

Nga 16 deri më 24 shkurt, nëntë ditë para përvjetorit të pushtimit rus në Ukrainë, që të kujton rikthimin e luftës në Evropë, Imzot...

Kush e fiku protestën?! – Av. Besart Logu

U bë e dyta apo e treta protestë kombëtare që mban Rithemelimi ku për nga organizimi, mbajtja dhe zhvillimi, duken si DejaVu i protestave...

Asgjë e re nga “fronti anti SPAK”

Nga Namir Lapardhaja Një xhiro më shumë në bulevard për t’i bërë presion SPAK-ut dhe për të gënjyer demokratët.Premtuan se do të rrëzonin Ramën për...

Departamenti i Shtetit i ka hyrë në hak Shqipërisë

Erl Kodra Kur Departamenti i Shtetit njoftoi në maj të vitit 2021 se Sali Berisha shpallet person non-grata për Shtetet e Bashkuara, pothuaj shumica e...