Fakti i Fundit

Zviceranët votojnë për të pasur një muaj pension shtesë në fund të vitit

Votuesit në Zvicër kanë vendosur t'i japin vetes një muaj pension shtesë çdo vit përmes një referendumi mbi standardet e jetesës për të moshuarit. Qeveria zvicerane kishte paralajmëruar që pagesa nuk mund të përballohet, por pothuajse 60% e votuesve thanë "po" në referendumin e së dielës. Gjithashtu, 75% refuzuan ngritjen e moshës së pensionit nga 65 në 66 vjeç. Pensioni maksimal mujor në Zvicër është 2.550...

150 mijë individë me sëmundje të rralla në Shqipëri, 80% e diagnozave shfaqen në fëmijëri

Ata mund t’i ndeshim kudo, në familje, rrugë apo punë dhe janë persona që shfaqin probleme në mushkri, që nuk lëvizin dot përveçse me karrocë apo duke pasur herë pas here hemoragji. Këta individë vuajnë nga sëmundje të rralla gjenetike dhe në vendin tonë janë rreth 150 mijë, ku pjesa më e madhe nuk e dinë. Ata e mësojnë këtë gjë vetëm kur problemet...
spot_img

BBV, Liam Osmani reagon nga burgu: Po bëni show, kalova në Rinas nuk më arrestuan

Një ditë pasi u bë pjesë e “BBV3”, Liam Osmani ka përfunduar sot në prangat e policisë. Momenti i arrestimit nuk është dhënë në...

Pas Elvis Naçit, Rama batuta edhe me Dom Gjergjin! Pritet një foto me Baba Mondin

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Rrëshen ku ka inspektuar ambientet e shkollës profesionale “Shën Jozefi Punëtor” që përgatit nxënësit nga Kurbini, Lezha,...

Bie numri i lindjeve në Lezhë, mjekja: Gratë afgane lindin më shumë fëmijë se shqiptaret

Ashtu si në të gjithë vendin edhe në Lezhë, numri i lindjeve ka pësuar rënie. Sipas të dhënave zyrtare përgjatë viti 2023 kanë ardhur...

Policia e Tiranës njofton arritjen e planit 100%: 9.180 gjoba në 7 ditë!

Policia Rrugore e Tiranës ka bërë bilancin e javës përsa i përket arrestimeve, procedimeve, masave administrative, si dhe pezullimeve apo bllokimeve të mjeteve. Konkretisht: Arrestime...

Njeriu i Berishës theu derën e PD me shkelma, Britania e Madhe i heq nënshtetësinë

"Lordëve’ të krimit të organizuar në Britani të Madhe do t’u hiqet nënshtetësia britanike sapo ata të dalin nga vendi. Kështu ka njoftuar ministria e...

Emrat e 3 hajdutëve që bënin namin në Tiranë

Tre persona janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi dyshohet si autor të vjedhjes së një biznesi dhe 6 banesave në Tiranë. Në pranga janë...

Arrestohet burri në Durrës që mbylli gruan në garazh dhe e dhunoi

Arrestohet një person i akuzuar për “Dhunë në familje”. Blutë e Durrësit kanë prangosur gjatë ditës së sotme një shtetas që akuzohet se kishte...

Policia njofton suksesin në Gjirokastër: vumë 1500 gjoba

Policia Rrugore e Gjirokastrës njofton se gjatë muajit shkurt, në kuadër të kontrolleve për rritjen e sigurisë rrugore, janë arrestuar gjashtë drejutes mjetesh, si...

Emrat e 2 trafikantëve të kapur në kufi me 100 kg Dr0gë

Janë zbuluar emrat e dy shqiptarëve të arrestuar ditën e djeshme me rreth 100 kilogramë drogë. Ata fillimisht tentuan t’i arratisen policisë greke me...

Tentoi të vriste ish-vjehrrin duke e përplasur me makinë, arrestohet

Një 48-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi akuzohet se tentoi të vriste ish-vjehrrin duke e përplasur me automjet. Ngjarja ndodhi në Shkodër....

Debutim i hidhur për Bernardo Sopaj në UFC, ‘luftëtari’ shqiptar shembet në ring (VIDEO)

Sportisti shqiptar Bernardo Sopaj ka debutuar sot në UFC. 23-vjeçari nga Fieri ka pësuar një humbje të dhimbshme nga rivali Vinicius Oliveira. Në ring...

“Tauleti me dritare është luks sot në Tiranë” – Konsultenti i shitjeve: Ja çfarë fshehin “apartamentet okazion”

Konsulenti imobiliar, Orgest Beti, është shprehur se banesat nxirren në okazion kryesisht vetëm kur kanë një defekt. Komentet Beti i bëri në Euronews Albania, ku...