Apertura

Zviceranët votojnë për të pasur një muaj pension shtesë në fund të vitit

Votuesit në Zvicër kanë vendosur t'i japin vetes një muaj pension shtesë çdo vit përmes një referendumi mbi standardet e jetesës për të moshuarit. Qeveria zvicerane kishte paralajmëruar që pagesa nuk mund të përballohet, por pothuajse 60% e votuesve thanë "po" në referendumin e së dielës. Gjithashtu, 75% refuzuan ngritjen e moshës së pensionit nga 65 në 66 vjeç. Pensioni maksimal mujor në Zvicër është 2.550...

150 mijë individë me sëmundje të rralla në Shqipëri, 80% e diagnozave shfaqen në fëmijëri

Ata mund t’i ndeshim kudo, në familje, rrugë apo punë dhe janë persona që shfaqin probleme në mushkri, që nuk lëvizin dot përveçse me karrocë apo duke pasur herë pas here hemoragji. Këta individë vuajnë nga sëmundje të rralla gjenetike dhe në vendin tonë janë rreth 150 mijë, ku pjesa më e madhe nuk e dinë. Ata e mësojnë këtë gjë vetëm kur problemet...
spot_img

Basha: Qeveria e zënë në korrupsion, po bën çmos të godasë SPAK. Ja pse Rama sulmon BKH

Basha: Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion, e cila sot po anatemohet nga të gjitha anët, por në asnjë anë më shumë sesa nga kryeministri i...

Lulzim Basha në Kuvendin zgjedhor të PD në Lezhë

Basha: Ja tek është Lezha. Lezha e krenarisë kombëtare që dje kujtoi dhe rikujtoi një nga momentet kyçe të formësimit të ndërgjegjes dhe kombit...

Basha: Republika si pronë private e Ramës me çirakë në qeveri

Kreu i PD Lulzim Basha nga Kuvendi zgjedhor i Lezhës: Qëndrimet tona për zgjedhjet tashmë janë institucionalizuar. Padiskutim që garantimi i zgjedhjeve të lira...

PD, Pampuri: Qeveria Rama prej 11 vitesh në shërbim vetëm të një grushti oligarkësh

•Situata ekonomike e familjeve, sipërmarrjeve, fermerëve, të rinjve dhe pensionistëve është në gjendje të keqe, kryeministri Rama vijon protagonizmin në rolin e ri tashmë...

Agjencitë e “Real Estate” po pastrojnë paratë e mafias ?

Çmimet e apartamenteve në Tiranë vetëm po shtrenjtohen. Nga vëzhgimi i “Monitor” në terren, çmimet në periferi janë mbi 1,000 euro për metër katror...

Rama vë objektivin 100 deputetë të PS në 2025!

Kryeministri Edi Rama, ishte sot në Elbasan, në mbledhjen e dy organizatave të Partisë Socialiste të bashkisë Elbasan, njëra urbane e tjetra rurale Në mbledhjen...

Jupi: PD sot ka lançuar së bashku me forumin e gruas, një Shkollë Politike për përfaqësim cilësor

Anëtarja e kryesisë së PD-së zyrtare, Taulanda Jupi e ftuar në studion e lajmeve në Ora News foli për riorganizimin e partisë Demokratike. Jupi u...

Alfrida Marku: Kuvendi zgjedhor i degës së PD Lezhë, besëlidhje me demokratët

Nga Alfrida Marku - Dedgjonaj Besëlidhja e Lezhës është një nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë e Kombit tonë. Nderimi në 580 vjetorin e...

Pazari i Berishës me Ramën për “gërdecin” e Lushnjes! Qep gojën Bardhi, Korreshi

Një pazar politik po luan në prapaskena me ngjarjen e djeshme në Lushnje, ku humbën jetën babë e bir, dhe u plagosën 6 të...

PD, Bakiu: Denoncojmë takimet e drejtuesve politikë të PS në shkollat e mesme

Në një deklaratë nga selia e PD-së, deputetja Merita Bakiu, është shprehur se Shqipëria është i vetmi vend i Rajonit që nuk ka marrë...

SHBA-të dënojnë me 660 mln $ mikun e Edi Ramës, që u përfshi tek ARMO dhe inceneratori

Gunvor Group Ltd., një nga tregtarët kryesorë të naftës në botë ra dakord të paguajë më shumë se 660 milionë dollarë për të zgjidhur...

Basha: Do të kërkoj që në çdo degë të PD një grua të ketë një post drejtues!

Partia Demokratike dhe Forumi Gruas në PD, në bashkëpunim me WDF dhe NDI kanë zhvilluar një tryezë në lidhje me rolin e gruas. Kryetari i...