Apertura 3

Pas Serbisë, edhe Kroacia synon rikthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak

Dy shtetet fqinje dhe rivale Serbia dhe Kroacia po synojnë kthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak. Njoftimi për kthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak u bë temë rajonale pasi Serbia vendosi ta ndërmarrë këtë iniciativë. Shërbimi i detyrueshëm ushtarak në Kroaci, pritet që të jetë tre muaj. Gjatë shërbimit ushtarak, ushtarët e ardhshëm do të marrin një pagë 700 Euro. Sipas vlerësimeve të ekspertëve në të...

Zviceranët votojnë për të pasur një muaj pension shtesë në fund të vitit

Votuesit në Zvicër kanë vendosur t'i japin vetes një muaj pension shtesë çdo vit përmes një referendumi mbi standardet e jetesës për të moshuarit. Qeveria zvicerane kishte paralajmëruar që pagesa nuk mund të përballohet, por pothuajse 60% e votuesve thanë "po" në referendumin e së dielës. Gjithashtu, 75% refuzuan ngritjen e moshës së pensionit nga 65 në 66 vjeç. Pensioni maksimal mujor në Zvicër është 2.550...
spot_img

Sëmundja e hemofilisë, Arbër Neziri: Një pjesë e pacientëve emigrojnë për shkak të trajtimit

Të jetosh me sëmundjen e rrallë të hemofilisë mund të bësh një jetë krejt normale dhe pa pengesa nëse merr siç duhet trajtimin. Muzikanti Arbër...

A ka dasmë më të shtrenjtë se kjo?

– Mund të jetë festa më e madhe që ka parë ndonjëherë ky qytet i vogël indian perëndimor, ndërkohë që industrialisti miliarder Mukesh Ambani...

Pas 4 dekada mbështetje, Pakistani ndryshon politikën ndaj Afganistanit

Pakistani ka pasur një politikë afatgjatë ndaj Afganistanit dhe Talibanit. Por tani, gjërat po ndryshojnë. Një artikull në lidhje me këtë situatë interesante është...

Artisti nga Shkodra: Bejtet e mia u shërojnë stresin njerëzve, jam gjysmë-mjek

Tonini, një ndër të paktët bejtexhinj profesionistë nga qyteti i Shkodrës, shprehet se ai ndihet mirë kur i bën njerëzit për të qeshur dhe...

Inteligjenca Kanadeze: Një shkencëtar i jonë i dha informacione sekrete Kinës

Raporti i inteligjencës së Kanadasë zbuloi se një shkencëtar i njohur në laboratorin më të sigurt të vendit ka ofruar informacion shkencor konfidencial institucioneve...

Gripi i stomakut| Si të dalloni simptomat dhe çfarë duhet të bëni

Megjithëse një fenonem në dukje jo shumë i dëgjuar, në Shqipëri gripi i stomakut nuk është një problem shëndetësor i pazakontë. Përkundrazi, gripi i stomakut...

“Mos hanë bukën me djathë” – Nutricionisti tregon pse duhet shmangur në tryezë

Nutricionisti Ylli Gramatiku tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se buka dhe djathi nuk duhen konsumuar së bashku pasi nuk treten në...

Inteligjenca Spanjolle: Moska pagoi një killer për të ekzekutuar dezertorin rus

Shërbimet spanjolle të inteligjencës akuzuan Kremlini për organizimin e vrasjes së Maksim Kuzminovit, pilotit rus i cili dezertoi në Ukrainë vitin e kaluar. Kuzminov, i...

Ndërtohet Xhamia që mban brenda 120 mijë besimtarë

Në prag të Ramazanit, hapet xhamia më e madhe në botë pas Mekës dhe Medinës Përpara muajit të shenjtë të Ramazanit, Algjeria ka inauguruar xhaminë...

Bitcoin kalon 57 000 dollarë për herë të parë

Bitcoin kaloi 57 000 dollarë, për herë të parë që nga fundi i vitit 2021, mbështetur nga kërkesa e investitorëve si dhe nga blerjet...

Konsumimi i “vape”, cigare elektronike rrezik për të rinjtë, Dr. Jorgji: Dëme të mëdha për mushkëritë

Në shumë vende evropiane kryesisht në Britani është shtuar numri i personave që paraqiten në spital si pasojë e përdorimit të “vape”. Ajo erdhi...

Parazitët në organizëm, nutricionisti tregon shenjat e para: Japin probleme të mëdha, deri në tumore

Nutricionisti Altin Joka i ftuar në emisionin “7pa5” në Vizion Plus ka folur për prezencën e parazitëve në organizëm. Përballë moderatorëve Alma Çelaj dhe Syrjan...