Gjermania: Plani Putinit për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi “i papërgjegjshëm”

Gjermania e përshkroi njoftimin e presidentit rus Vladimir Putin se Rusia do të vendosë armë bërthamore në Bjellorusi si “të papërgjegjshme”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane, Andrea Sasse tha se njoftimi ishte një “përpjekje e mëtejshme për frikësimin bërthamor nga Rusia”.

“Ne e konsiderojmë këtë retorikë të papërgjegjshme dhe e refuzojmë shprehimisht atë”, tha Sasse. “Ne, sigurisht, nuk do të ndikojmë në kursin tonë për të mbështetur Ukrainën në vetëmbrojtje të saj.”

Në të njëjtën konferencë për shtyp, zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit tha se njoftimi është “gjithmonë gjithashtu pjesë e një qasjeje propagandistike”.

“Këto janë hapa përshkallëzues që po vazhdojnë tani nga pala ruse, të paktën retorikisht,” tha ai. “Shkaku, përgjegjësia për këtë konflikt qëndron vetëm në Moskë.”

Putin njoftoi të shtunën planin e Rusisë për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi.

Vendi fqinj me Rusinë dhe është një nga aleatët e tij më të ngushtë, duke ndihmuar vendin të nisë pushtimin fillestar të Ukrainës në shkurt 2022.

Bjellorusia nuk ka pasur armë bërthamore në territorin e saj që nga fillimi i viteve 1990, kur ra dakord të transferonte të gjitha armët e shkatërrimit në masë të epokës sovjetike në Rusi.

Putin tha të shtunën se Rusia do të mbajë kontrollin mbi çdo armë bërthamore taktike të vendosur në Bjellorusi.

Departamenti Amerikan i Shtetit i tha CNN se do të “vazhdojë të monitorojë implikimet” e planit të Rusisë, por nuk do të rregullojë strategjinë e saj të armëve bërthamore.

Latest articles

Related articles