USA TODAY: Si funksiononte skema e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal me zyrtarët në Tiranë

Një ish-zyrtar i nivelit të lartë të FBI-së me bazë në Nju Jork u deklarua i pafajshëm të mërkurën për akuzat për deklarata të rreme dhe fshehje të 225,000 dollarëve në pagesa sekrete që dyshohet se kishte marrë nga një ish-operativ i inteligjencës shqiptare, i cili gjithashtu ishte një informator i FBI-së.

Charles McGonigal, 54 vjeç, të cilit dikur iu besuan disa prej inteligjencës më të ndjeshme të vendit, u deklarua gjatë një gjykimi të shkurtër me videokonferencë përpara gjyqtarit të Magjistraturës së Gjykatës së Qarkut D.C. Zia Faruqui. Ai u lejua të qëndronte i lirë me urdhër që të dorëzonte pasaportat e tij, të mos kërkonte zëvendësime dhe të kufizonte çdo udhëtim në SHBA në paraqitjet në gjykatë pa miratim paraprak me shkrim.

Seanca pasoi deklarimin e veçantë të pafajësisë së McGonigal të hënën ndaj akuzave në një aktakuzë federale të Nju Jorkut për shkelje të sanksioneve ekonomike të SHBA-së ndaj Rusisë për luftën e saj ndaj Ukrainës. Këto akuza përfshijnë gjoja marrjen e pagesave sekrete nga një përfaqësues i Oleg Deripaska, një oligark rus dhe bashkëpunëtor i presidentit rus Vladimir Putin. Prokurorët pretendojnë se McGonigal u përpoq pa sukses për të hequr sanksionet e SHBA nga Deripaska.

Ish-zyrtari i FBI-së ra dakord për kushte të ngjashme lirimi në rastin e Nju Jorkut, plus postimin e një garancie njohjeje personale prej 500,000 dollarësh të garantuar nga dy persona përgjegjës financiarisht. Seancat e tij të ardhshme gjyqësore janë caktuar për 24 shkurt në gjykatën DC dhe 1 shkurt në Nju Jork.

Cila është rëndësia e akuzave?

• Para se të tërhiqej në vitin 2018, McGonigal ishte një agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork. Së bashku me aksesin në materiale të klasifikuara dhe të ndjeshme, posti mbikëqyrte sanksionet e SHBA ndaj oligarkëve rusë, duke përfshirë Deripaska.

• Rastet zbulojnë një skemë të supozuar në të cilën një zyrtar rus gjeti një mënyrë për të depërtuar në masat e sigurisë së FBI-së dhe për t’iu shmangur sanksioneve ekonomike të SHBA-së.

• Akuzat kundër ish-zyrtarit kanë tronditur komunitetin e sigurisë kombëtare dhe i kanë dhënë një goditje të jashtëzakonshme FBI-së dhe operacionit të saj në Nju Jork.

Si funksionuan skemat e supozuara?

• I pandehuri i përbashkët i çështjes McGonigal dhe Nju Jorkut, Sergey Shestakov, një përkthyes gjyqësor, dyshohet se ka marrë pagesa nga një përfaqësues i Deripaskës në këmbim të hetimit të një oligarku rival të Deripaskës dhe përpjekjes për të hequr sanksionet. Ata nuk e emëruan Deripaskën drejtpërdrejt në komunikimet elektronike dhe përdorën kompani guaska për të dërguar dhe marrë pagesa, pretendojnë prokurorët.

• Ish-zyrtari i FBI-së ka marrë veçmas para nga operativi shqiptar që udhëtoi me të në Evropë, pretendojnë prokurorët. Destinacionet supozohet se përfshinin Shqipërinë, ku McGonigal u takua me kryeministrin e atij vendi për të diskutuar politikat e shpimit të naftës që mund të përfitonin financiarisht bashkëpunëtorin e tij shqiptar.

• Autoritetet federale akuzojnë se e para nga tre pagesat nga pjesa e tarifave lidhur me Shqipërinë iu dorëzua McGonigal më 5 tetor 2017, në një makinë të parkuar jashtë një restoranti në New York City, ku operativi dorëzoi rreth 80,000 dollarë. Dy pagesa të tjera dyshohet se pasuan më vonë atë vjeshtë, gjatë takimeve në shtëpinë e operativit në New Jersey.

• “Individi (shqiptar) më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshin lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësi zyrtare mbikëqyrëse,” thanë prokurorët.

McGonigal përballet me dënime maksimale prej 20 vitesh burg nëse dënohet për akuzat për pastrim parash dhe konspiracion për pastrim parash në Nju Jork, thanë prokurorët. Akuzat e tjera penale kundër tij mbartin akuza më të lehta.

Oligarku rus Deripaska gjithashtu përballet me akuza në SHBA

Departamenti i Drejtësisë njoftoi akuzat kundër Deripaska në shtator, duke e akuzuar atë për përdorimin e një rrjeti kompanish guaskë për të maskuar miliona dollarë në transaksione biznesi të ndaluara, duke përfshirë shitjen prej 3 milionë dollarësh të një studioje muzikore në Kaliforni në 2019.

“Oligarkët rusë si Oleg Deripaska kryejnë ndikim malinj global në emër të Kremlinit dhe janë të lidhur me akte ryshfeti, zhvatjeje dhe dhune,” tha në një deklaratë të hënën ndihmësdrejtori i ngarkuar i FBI, Michael J. Driscoll. “Mbështetja e një kërcënimi të caktuar për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë është një krim që FBI do të vazhdojë ta ndjekë në mënyrë agresive.”/ usatoday.com

Latest articles

Related articles