Ditari i luftës: Beteja për Soledar nuk ka përfunduar akoma

Ukraina thotë se forcat e saj vazhdojnë të luftojnë për Soledar, pavarësisht pretendimeve të ministrisë ruse të mbrojtjes se forcat e saj janë në kontroll të plotë të qytetit lindor të Ukrainës. Pavarësisht garancive të ministrisë, një zyrtar i instaluar nga Rusia në rajonin lindor të Donetskut konfirmoi se ka mbetur xhepa të rezistencës ukrainase në Soledar. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy e bëri jehonë këtë në fjalimin e tij të natës, duke thënë se të paktën dy njësi ukrainase janë ende duke luftuar në qytet dhe “duke shkaktuar humbje të konsiderueshme” në forcat ruse.
Themeluesi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, këmbëngul se forca e tij udhëhoqi ofensivën për Soledar. Moska e ka bërë kapjen e plotë të Donetskut objektivin e saj kryesor ushtarak pasi pretendoi në fund të vitit të kaluar se e kishte aneksuar rajonin në Rusi. “Forcat e armatosura të Ukrainës e kanë situatën nën kontroll në kushte të vështira”, tha Sergiy Cherevati, një zëdhënës ushtarak në televizion. Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës Ganna Malyar tha më herët se Rusia kishte lëvizur shumicën e forcave të saj rreth Donetsk për të kapur Soledar. “Kjo është një fazë e vështirë e luftës,” tha ajo.
Në Siversk, një qytet në veri të Soledar-it që mund të ishte i radhës për përparimin rus, artileria bëri jehonë rreth ndërtesave të plagosura nga beteja, me disa banorë të mbetur dhe personel ushtarak ukrainas që përballej me dëborë të lehtë dhe një erë të ftohtë. Presidenti Volodymyr Zelensky ishte zotuar më herët se forcat ukrainase që mbrojnë Soledarin dhe Bakhmutin fqinj do të armatosen me gjithçka që u nevojitet për të mbajtur vijën e frontit.
Vëzhguesit janë të ndarë në lidhje me rëndësinë strategjike të Soledar, një qytet industrial me një popullsi të paraluftës prej rreth 10,000 njerëz. Ajo mund të veprojë si një urë për Rusinë për të zhvilluar ofensivën e saj për Bakhmut, një qendër më e madhe që forcat e saj kanë sulmuar prej muajsh.
Operacionet ruse të informacionit e kanë “zmadhuar” rëndësinë e Soledar. Përfitimet e fundit të mëdha të Moskës ishin në qershor dhe korrik me kapjen e Lysychansk dhe Severodonetsk në rajonin lindor të Lugansk.
Rusia ka pësuar disa disfata kryesore që nga ajo kohë, duke përfshirë tërheqjen e saj nga qyteti Kherson në jug vitin e kaluar. Beteja për Soledar vjen pas një riorganizimi të madh në Moskë, me shefin e Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov tani në krye të operacioneve të saj në Ukrainë.

Latest articles

Related articles