Zbulohet breshka e rrezikshme, mund të kafshojë dhe kockat

Një breshkë “e rrezikshme” me një nofull mjaft të fortë, aq sa mund të kafshojë dhe copëtojë edhe kockat është gjetur në Cumbria, të Anglisë.

Breshkat janë vendase në lumenjtë dhe kënetat në Florida dhe janë të dallueshme falë predhave të tyre të ngjashme me forca të blinduara, të cilat u japin atyre një pamje parahistorike, si dinozaurët.

Pas një sërë shikimesh, zvarraniku i ujërave të ëmbla u mor pranë Urswick Tarn nga këshilltari lokal i famullisë Denise Chamberlain, i cili e futi kafshën në një shportë dhe e çoi te një veteriner.

Doktor Dom Moule i tha Sky News se ai ishte “i befasuar kur Chamberlain i çoi breshkën.

Nuk e prisja aspak të ishte një breshkë, pasi ngjante si një aligator.

Ndoshta ishte hedhur nga një pronar kafshësh shtëpiake ekzotike, i cili nuk e dinte se sa e vështirë do të ishte të kujdeseshe për të, tha doktor Moule.

Stafi i veterinerëve aktualisht nuk është në gjendje të thotë se çfarë gjinie është breshka pasi është relativisht e vogël, por kjo nuk i ka penguar ata që t’i vendosin një emër.

“Ne i kemi emërtuar në gjuhën e folur Fluffy,” tha Dr Moule. “Në një mënyrë të çuditshme duket mjaft e lezetshme, kështu që vendosëm t’i japim një emër të lezetshëm.”

Ndërsa nuk ka pasur mungesë të njerëzve që ofrohen për të marrë Fluffy, doktori është i vendosur që zvarraniku të zhvendoset në një qendër të specializuar të kafshët e egra në Cornwall.

Breshkat e ngjashme si aligator janë një specie pushtuese e cila mund të kafshojë “lehtësisht” përmes kockave duke këputur edhe gishtat e njeriut.

Breshkat janë gjuetarë që zakonisht ushqehen me peshq, bretkosa, gjitarë të vegjël dhe madje edhe breshka të tjera. Ata mund të rriten deri në 100 cm dhe të peshojnë deri në 90 kg.

Latest articles

Related articles