Prokuroria akuzon Rivaldo dhe motrën e Neymar, për financimin e një grushti shtetit të dështuar në Brazil

BRAZIL – Në orët e fundit të së premtes, më 10 nëntor, ka dalë një lajm që ka tronditur lajmet braziliane lidhur me politikën dhe futbollin.

Dhe, sipas disa dëshmive, ish-futbollisti brazilian Rivaldo dhe motra e Neymar Jr., Rafaella Santos, kanë qenë pas trazirave dhe sulmeve të dështuara të grushtit të shtetit, pas fitores së Lula da Silvës në Brazil. Prokuroria i akuzon këta dy persona për financimin e këtyre tentativave për grusht shteti, sipas dëshmitarëve.

Rivaldo dhe Rafaella Santos janë në qendër të hetimeve të Policisë Federale, të cilët kanë hapur dosjen për gjithçka ndodhi më 8 janar, kur Lula da Silva mori presidencën e Brazilit pas zgjedhjeve. Ndjekësit e Jaír Bolsonaro, ish-president i Brazilit, morën pjesë në një mobilizim masiv në Dhomën e Gjelbër të Dhomës së Deputetëve, Gjykatën Federale të Lartë dhe Pallatin Planalto.

Këto mobilizime krijuan mosmarrëveshje, trazira dhe arrestime në vend dhe, kur morën deklarata nga të arrestuarit, rrëfyen se ish-sulmuesi i FC Barcelonas dhe motra e Neymar Jr., ishin ndër personat që financuan këto përpjekje për grusht shtet.

Tre persona u arrestuan dhe njëri prej tyre zbuloi, se një nga personat pas grushtit të shtetit është një artist brazilian i quajtur Salomao Vieira. Ky person ka një urdhër arresti nga qeveria braziliane, por ai fshihet në Paraguaj, sipas medias braziliane Veja.

Sakaq njëri prej të arrestuarve rrëfeu se Rivaldo dhe Rafaella Santos ishin personat që financuan këto marshime në mbështetje të Jaír Bolsonaro. Sipas dëshmisë, ish-futbollisti dhe kampioni i botës me Brazilin, do të kishte dhuruar 50.000 reai (rreth 9.500 euro), por ekipi ligjor i Rivaldo e kundërshton këtë version, duke theksuar se ai ka ndihmuar me 2.000 rea (380 euro) për “njerëzve në nevojë nga kisha.”

Nga ana e motrës së Neymar Jr., Rafaella Santos, ekipi i saj ligjor deklaroi se braziliania nuk ka dhënë asnjë shumë për mobilizimet.

Latest articles

Related articles