Ekipi peruan fik prozhektorët e stadiumit për të ndaluar rivalët të festojnë titullin në fushën e tyre

Kampionëve peruan të sapokurorëzuar Universitario iu ndërprenë festimet pasi fituan titullin e tyre të parë në një dekadë në shtëpinë e rivalëve të tyre.

Skuadra trumfoi 3-1 në total në një play-off me dy ndeshje kundër Alianza Lima në klasiken peruane, me golat e Edison Flores dhe Horacio Calcaterra që vulosën një fitore mahnitëse 2-0 jashtë fushe.

Alianza priste të fitonte një trofe të tretë radhazi në Liga 1 pas një barazimi të vlefshëm 1-1 në ndeshjen e parë, por festimet u anuluan nga skuadra e Jorge Fossati.

Në vend që të pranonin me madhështi arritjen e kundërshtarëve të tyre, vendasit zgjodhën një përgjigje qesharake kur bilbili i fundit ra në Lima të mërkurën. Stadiumi “Alejandro Villanueva” u zhyt në errësirë kur gjyqtari Edwin Ordonez e mbylli lojën, duke ndërprerë befas festimet e Universitario në shtëpinë e rivalëve të tyre të ashpër.

Megjithatë, lojtarët fitimtarë rifilluan shpejt argëtimin e tyre, për të mos u mohuar nga gjesti i mikpritësit të tyre, dhe përdorën telefonat celular dhe blicet e kamerës për të ndriçuar festimet e tyre.

Latest articles

Related articles