Rusia dhe Irani ftohen të jenë pjesë e ndarjes së çmimeve Nobel

“Rusia dhe Bjellorusia janë ftuar përsëri në banketin e çmimit Nobel në Stokholm, pasi u lanë jashtë vitin e kaluar për shkak të luftës në Ukrainë”, thotë Fondacioni Nobel.

Irani gjithashtu është ftuar përsëri në ngjarjen në kryeqytetin e Suedisë pasi nuk u lejua të marrë pjesë vitin e kaluar.

Fondacioni tha se kërkon të përfshijë edhe ata që nuk ndajnë vlerat e çmimit Nobel.

– Advertisement –

Një deputet suedez i quajti ftesat e këtij viti “jashtëzakonisht të papërshtatshme”.

Udhëheqësi i partisë kundër imigracionit Demokratët Suedez, Jimmie Akesson, ishte gjithashtu i ftuar për herë të parë këtë vit, por tha se ishte shumë i zënë për të marrë pjesë.

Pesë nga gjashtë ceremonitë e çmimit Nobel zhvillohen në Stokholm çdo vit, ndërsa Çmimi Nobel për Paqe jepet në Oslo.

Vitin e kaluar, Fondacioni Nobel tha se ambasadorët nga Rusia dhe Bjellorusia nuk do të ftoheshin “për shkak të pushtimit rus të Ukrainës”. Bjellorusia është një aleat kyç i Rusisë dhe udhëheqësi i saj, Alexander Lukashenko, ka mbështetur “operacionin special ushtarak” të Rusisë, siç e quan pushtimi i Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar.

Irani gjithashtu nuk u ftua vitin e kaluar. Teherani është përballur prej kohësh me kritika për të drejtat e njeriut. OKB-ja ka thënë se qeveria atje mund të kishte kryer krime kundër njerëzimit në shtypjen e protestave vitin e kaluar.

Vidar Helgesen, drejtor ekzekutiv i Fondacionit Nobel, shpjegoi vendimin për t’i ftuar vendet të kthehen: “Është e qartë se bota ndahet gjithnjë e më shumë në sfera, ku dialogu midis atyre me pikëpamje të ndryshme po zvogëlohet. Për të kundërshtuar këtë tendencë, ne po zgjerojmë tani ftesat tona për të festuar dhe kuptuar çmimin Nobel dhe rëndësinë e shkencës së lirë, kulturës së lirë dhe shoqërive të lira dhe paqësore.”

Eurodeputetja suedeze Liberale Karin Karlsbro akuzoi Fondacionin për krijimin e një “precedenti të rrezikshëm” duke “i dhënë dritën jeshile për të ftuar Rusinë në një festë magjepsëse, ndërsa raketat e saj bien mbi qendrat kulturore të Ukrainës dhe vrasin fëmijë”.

Latest articles

Related articles