Ditari i luftës: SHBA kanë dhuruar 40 miliardë dollarë armatime ukrainës

Forcat ukrainase kanë një “një sasi të konsiderueshme fuqie luftarake” që nuk është përfshirë ende në luftë, tha sot kreu i Shefit të Shtabit të Përbashkët të SHBA, gjenerali Mark Milley, duke shtuar se Kievi po mban disa nga armët e tij taktike ndërsa trupat ngadalë kalojnë rrugën e tyre nëpër fushat e minuara ruse.

Në një bisedë me gazetarët pas takimit të 14-të video të Grupit të Kontaktit për Ukrainën, i cili përbëhet nga përfaqësues të departamenteve të mbrojtjes të më shumë se 50 vendeve në botë, Milli, i pyetur për ecurinë e ngadaltë të kundërofensive ukrainase, tha se Ukraina do të vendosë se kur do të përdorë fuqinë e saj luftarake dhe stërvitjen komplekse të ofruar nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

Gjenerali ka hedhur poshtë hapur sugjerimet se ofensiva ukrainase po dështon.SHBA tha se po u kërkonte aleatëve që “të vazhdojnë të tërheqin nga rezervat e tyre ushtarake”, veçanërisht municionet që Ukraina i duhen urgjentisht. Shtetet e Bashkuara këtë muaj ranë dakord të dërgojnë mijëra municione thërrmuese në Ukrainë dhe i përfshinë ato në një paketë ndihme prej 800 milionë dollarësh. Municioni, i cili u mor nga stoku i Pentagonit, filloi të mbërrinte në Ukrainë javën e kaluar. Vlera e totalit të ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën ka tejkaluar 40 miliardë dollarë.

Qyteti port i Odessa në jug të Ukrainës është sërish shënjestër e sulmeve ruse sonte, raportoi DPA.Sipas raportimeve të mediave lokale, shpërthime u dëgjuan në qytet, dhe mbrojtja ajrore ishte gjithashtu aktive.

Rusia tashmë ka goditur rajonin e Odessa në Detin e Zi me sulme ajrore të hënën në mbrëmje. Ministria e Mbrojtjes në Moskë më vonë konfirmoi sulmet.

Shumë miliona tonë ushqime janë transportuar përmes portit të Odessa muajt e fundit si pjesë e një marrëveshjeje ndërkombëtare të drithit. Të hënën, Rusia u tërhoq nga marrëveshja.
Kremlini akuzoi sot Kievin për përdorimin e korridorit detar të Detit të Zi, i përdorur më parë për të eksportuar grurë ukrainas, “për qëllime ushtarake”, disa orë pasi Rusia u tërhoq nga një marrëveshje kryesore ushqimore.“Nuk është më sekret, fakti është i qartë se kjo zonë po përdoret nga regjimi në Kiev për qëllime ushtarake”, tha zëdhënësi i presidentit rus, Dmitry Peskov.

Komuniteti ndërkombëtar ka reaguar pasi Rusia ndaloi marrëveshjen e eksportit të grurit. Kombet e Bashkuara, BE, SHBA dhe Britania e Madhe kërkojnë tërheqjen e vendimit.Një stuhi reagimesh nga komuniteti ndërkombëtar pasi Rusia ndaloi marrëveshjen e eksportit të grurit. Kombet e Bashkuara, BE, SHBA dhe Britania e Madhe kërkojnë tërheqjen e vendimit.

Latest articles

Related articles