Ditari i Kinës 32: Pekini kërkon vetëm takime tregtare me SHBA, refuzon takimet ushtarake

Pekini ka refuzuar kërkesën e Pentagonit për një takim midis Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA, Lloyd Austin dhe ministrit kinez të Mbrojtjes, Li Shangfu. Të dy mund (duhet) të takoheshin ballë për ballë në margjinat e Dialogut Shangri-La, një konferencë sigurie e organizuar nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike – një ngjarje vjetore e nivelit të lartë që zhvillohet në Singapor. Ky është një nga forumet e pakta ku sekretarët e mbrojtjes të SHBA takohen me homologët e tyre kinezë. Austin takoi atje vitin e kaluar Wei Fenghe, atëherë ministër i mbrojtjes.
“Republika Popullore e Kinës ka informuar Shtetet e Bashkuara se ka refuzuar ftesën tonë në fillim të majit”, tha Pentagoni, duke ekspozuar publikisht përgjegjësitë e Pekinit për mungesën e dialogut. Mungesa e komunikimeve, të nivelit të ulët dhe të lartë, është një nga problemet në përballjen globale midis Uashingtonit dhe Pekinit.
Problemi specifik është gjithashtu një tjetër: ka pak shanse për një takim për sa kohë që Uashingtoni ruan sanksionet ndaj ministrit Li, të vendosura nga administrata Trump në 2018 në lidhje me blerjet kineze të avionëve luftarakë dhe raketave ruse. Pentagoni e kishte këshilluar më parë Kinën se masat nuk do të ndalonin një takim në Singapor, por Pekini sinjalizoi se do të ishte e papërshtatshme të takoheshin me kufizimet ndaj ministrit Li ende në fuqi.
“Kjo sigurisht nuk është hera e parë që Republika Popullore e Kinës refuzon një ftesë për të komunikuar me Sekretarin, Shefin e Shtabit të Përbashkët ose zyrtarë të tjerë të Departamentit të Mbrojtjes”, tha një zyrtar i lartë i Pentagonit. ” “Sinqerisht, [sanksionet] janë vetëm e fundit në një seri justifimesh.” Me sa dihet, Kina ka refuzuar ose nuk i përgjigjet kërkesave amerikane për këtë lloj takimi që nga viti 2021; më shumë se një duzinë kërkesash për takime të nivelit të lartë, si dhe kërkesa të shumta takimesh në nivel biznesi janë anashkaluar për shkak të Pekinit, sipas indikacioneve të ofruara nga Uashingtoni.
Është objektivisht shqetësuese që kinezët nuk e njohin vlerën teknike të komunikimeve të caktuara dhe luajnë politikisht me pezullimin e zgjatur të dialogut ushtarak. Komunikimet mes ushtarakëve janë thelbësore për të mbajtur një kanal kontakti nga i cili mund të monitorohen përshkallëzimi i mundshëm, eventual në të ardhmen dhe në të tashmen për të shmangur incidentet – pasi shumë shpesh operacionet ushtarake kineze dhe amerikane zhvillohen në zona shumë të afërta midis ujërave të Indo-Paqësori.
Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës tha të martën se Shtetet e Bashkuara duhet të “krijojnë kushtet e nevojshme për dialog dhe komunikim midis ushtrive kineze dhe amerikane”. Megjithatë, Pekini nuk specifikoi se cilat ishin këto kushte, megjithëse ka shumë gjasa që të flitet për heqjen e sanksioneve ndaj Li.
Refuzimi kinez vjen më pak se dy javë pasi Presidenti Joe Biden i tha G7 në Japoni se ai pret një “shkrirje” të afërt në marrëdhëniet mes dy vendeve, të cilat janë në pikën e tyre më të ulët në dekada. Biden tha se po konsideronte heqjen e sanksioneve ndaj Li, por Departamenti i Shtetit më vonë sqaroi se ishte ende shumë larg këtij vendimi.
Gjithsesi, diçka po lëviz mes dy fuqive. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, u takua kohët e fundit me Wang Yi, zyrtarin më të lartë të politikës së jashtme të Kinës, në Vjenë. Një sinjal i rrallë pozitiv pasoi javën e kaluar nga takimi mes ministrit kinez të Tregtisë, Wang Wentao, dhe sekretares amerikane të tregtisë, Gina Raimondo, në Uashington. Duhet të theksohet se Raimondo ka shënuar garën e brendshme të administratës Biden për të rifilluar marrëdhëniet e nivelit të lartë me qeverinë kineze. Kjo është vizita e parë kineze e nivelit të lartë në kryeqytetin amerikan që nga viti 2020; Ministrja kineze takoi edhe përfaqësuesen speciale të SHBA-së për tregti, Katherine Tai, me rastin e konferencës së APEC-it të Detroitit.
Megjithatë, Kina nuk ka pranuar ende të riplanifikojë vizitën e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së Antony Blinken në Pekin: një vizitë e mëparshme ishte anuluar në shkurt, kur SHBA e konsideroi takimin të papërshtatshëm duke pasur parasysh se një balonë spiune kineze ishte identifikuar dhe rrëzuar mbi qiellin amerikan (dhe sipas informacioneve të mëvonshme të qarkulluara kishte mbledhur inteligjencë mbi objektiva të ndjeshme amerikane). Pekini demonstron se favorizon vetëm takime të natyrës ekonomike dhe tregtare dhe se nuk e konsideron të rëndësishme rifillimin e dialogëve me vlerë politike apo të komunikimeve ushtarake.

Latest articles

Related articles