Zbardhet pasuria e kandidates për drejtore të SHISH, Vlora Hyseni

Vlora Hyseni, të cilën kryeministri Edi Rama e ka propozuar për të drejtuar Shërbimit Informativ Shtetëror (SHISH), ka qenë numri dy i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës.

Ish-zv.drejtoresha e shërbimit inteligjent të Kosovës, bazuar në deklarimin e pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsionit rezulton të jetë thuajse milionere, – raportojnë mediat në Kosovë.

Gjithë pasurinë e saj e ka tashmë të deklaruar dhe thotë se e ka të trashëguar nga prindërit dhe gjyshi i saj.

Ajo posedon një shtëpi 400 metra katrorë, vlera e të cilës është rreth 100 mijë euro, por që e ka shkruar në formularin e deklarimit të pasurisë se është e prindërve.

Po ashtu, nga prindërit Hyseni ka katër hektarë tokë, vlera e të cilës është 200 mijë euro.

Tokë dhe pyll, të trashëguar nga gjyshi, ka deklaruar 20 hektarë e që vlera arrin mbi gjysmë milionë euro.

Vlora Hyseni ka një veturë, vlera e të cilës është 18 mijë euro e që, sipas saj, e ka blerë nga kursimet.

65 mijë euro ka para cash në dy banka të Kosovës.

Ajo është shkarkuar nga pozita që mbante në Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë nga Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti.

Arsyet për shkarkimin e saj nuk bëhen të ditura.

Latest articles

Related articles