Arratiset Er Neto. Të paktën 14 viktima nga trazirat në një burg të Meksikës


Të paktën 14 persona humbën jetën në një sulm të armatosur në një burg në qytetin kufitar meksikan të Juarez.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit Chihuahua tha në një deklaratë se 10 roje sigurie dhe katër të burgosur u vranë dhe 13 të tjerë u plagosën.

Incidenti filloi rreth orës 7 të mëngjesit të së dielës, kur persona të armatosur me automjete të blinduara mbërritën në burg dhe hapën zjarr ndaj personelit të sigurisë, tha zyra e prokurorit.

Gjithashtu sipas mediave, banditët nisën bastisjen për të liruar liderin e tyre, Ernesto Alfredo Pinon de la Cruz, alias El Neto, i dënuar me 200 vjet burg për vrasje, rrëmbime dhe dhunë. Një kriminel që e ka nisur “karrierën” kur ishte vetëm 18 vjeç. Me të dyshohet se u arratis edhe “togeri” i tij Cesar Munoz, i njohur si El Chilin.
Ciudad Juarez, pikërisht përtej kufirit SHBA-Meksikë nga El Paso, Teksas, është një nga qytetet më vdekjeprurëse të Meksikës dhe një epiqendër e dhunës së kartelit të drogës.

Kartelet rivale Juarez dhe Sinaloa kanë luftuar një luftë të përgjakshme në terren në rajon mbi rrugët fitimprurëse të kontrabandës dhe për territorin e trafikut të drogës në qytet.

Latest articles

Related articles