Pamjet e tërmetit 7.4 ballë në Tajvan

Tajvani është goditur nga tërmeti më i fortë në 25 vjet, duke shkaktuar shembje të ndërtesave dhe ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike.

Agjencia e monitorimit të tërmeteve të Tajvanit tha se lëkundjet e mëngjesit të së mërkurës ishin me magnitudë 7.2 të shkallës Rihter, ndërsa Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së e vlerësoi atë në 7.4 dhe agjencia meteorologjike e Japonisë 7.7.

Tërmeti çoi në një cunami të vogël në disa zona bregdetare të Japonisë, por paralajmërimet u hoqën më vonë.

Latest articles

Related articles