Kina pezullon dënimin me vdekje për shkrimtarin Yang Jun

Kina ka konfirmuar se shkrimtari kinezo-australian Yang Jun, i shpallur fajtor për “spiunazh” dhe në burg që nga viti 2019, është dënuar me vdekje, me kusht.

Një gjykatë e Pekinit “e shpalli Yang Jun fajtor për spiunazh, e dënoi me vdekje me dy vjet dënim me kusht dhe konfiskoi të gjitha pasuritë e tij personale”, tha zëdhënësi i ministrisë së Jashtme Wang Wenbin.

“Qeveria australiane është e tronditur nga ky vendim,” tha ministrja e Jashtme Australiane Penny Wong në një konferencë për shtyp, duke theksuar se Canberra do të reagojë “me vendosmërinë maksimale”.

Yang Jun, i lindur në Kinë në vitin 1965, u gjykua me dyer të mbyllura në vitin 2021.

Shkrimtari, i njohur gjithashtu si Yang Hengjun, i cili gjithmonë ka deklaruar pafajësinë e tij duke mohuar të gjitha akuzat, pretendoi në maj 2021 se ishte torturuar në një vend të paidentifikuar, zbuloi gjatë ndalimit të tij, nga frika se mund të përdorej një rrëfim i detyruar kundër tij. Pekini i ka hedhur poshtë këto akuza.

Në gusht 2023, Yang Jun tha se kishte frikë për jetën e tij ndërsa ishte në paraburgim për shkak të një kisti të madh në veshkën e tij.

Vendimi vjen në një kohë kur marrëdhëniet kino-australiane dukej se po përmirësoheshin, me lirimin e gazetarit australian Cheng Lei në tetor 2023, i cili gjithashtu u burgos në Kinë me akuza për spiunazh.

Dënimi i shpallur të hënën përshkruhet zyrtarisht si një dënim me vdekje me një afat prej dy vjetësh. Është një vendim relativisht i zakonshëm i cili lejon që dënimet me vdekje të zvogëlohen në 25 vjet, ose burgim të përjetshëm pas dy vitesh sjellje të mirë.

Kina besohet të jetë përdoruesi më i madh në botë i dënimit me vdekje, por nuk ka të dhëna të disponueshme publikisht.

Sistemi gjyqësor i Kinës është jashtëzakonisht i errët, me përqindje dënimesh mbi 99.9% dhe shumë pak çështje të rrëzuara për dënime të gabuara.

Latest articles

Related articles