Ditari i luftës: Arrestohet një informator rus që planifikoi të vriste Zelensky

Rusia dëshiron të kontrollojë vetëm ato territore që janë kushtetuese të saj, tha sot zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.Kur u pyet nga gazetari, i cili e intervistoi për New York Times, nëse Rusia dëshiron të shtojë më shumë territore ukrainase, ai u përgjigj negativisht.Referendumet për bashkimin me Rusinë u mbajtën në rajonet Donetsk, Luhansk, Zaporozhye dhe Kherson shtatorin e kaluar, me një shumicë banorësh që mbështesin masën.Më 30 shtator 2022, presidenti rus Vladimir Putin dhe krerët e atyre rajoneve nënshkruan traktatet e pranimit në Rusi, dhe më 4 tetor 2022, Putin nënshkroi ligjet që ratifikojnë traktatet.

Forcat ukrainase granatuan urën rrugore Chongar, e cila lidh Krimenë me rajonin Kherson dhe vendbanimin Chongar, tha kreu i emëruar nga Rusia i rajonit Kherson, Vladimir Saldo, cituar nga mediat britanike dhe ruse.Kreu i Krimesë i emëruar nga Rusia, Sergei Aksyonov, konfirmoi se ura ishte dëmtuar dhe sqaroi se nuk kishte viktima si pasojë e sulmit.Vladimir Saldo njoftoi në “Telegram” për një tjetër sulm në një urë. Deklarata e tij tha se një urë e vogël që kalonte ngushticën Tonki ishte goditur.

Ka kaluar një vit që kur qyteti ukrainas i Mariupolit ra në duart e pushtuesve rusë. Qyteti u shkatërrua pothuajse plotësisht pas betejave të gjata që u zhvilluan midis palëve ndërluftuese.
Tani qyteti tashmë i transformuar po prezantohet si një vitrinë për qeverisjen nga Moska – dhe disa rusë madje shpresojnë të jenë në gjendje të lëvizin atje.

Rusia pretendon se ka aneksuar Mariupolin, së bashku me disa zona të tjera të pushtuara, pas një sërë referendumesh të hedhura poshtë si të rreme nga ukrainasit dhe vendet perëndimore.

Pothuajse 90% e ndërtesave të qytetit u dëmtuan ose u shkatërruan nga bombardimet ruse gjatë dy muajve të luftimeve. Qindra civilë u vranë dhe 350.000 njerëz u larguan nga qyteti, i cili, sipas të dhënave të OKB-së, ishte shtëpia e 430.000 qytetarëve para luftës.Tani, pushtuesit synojnë të imponojnë plotësisht ndikimin dhe kulturën ruse në qytet, duke ndryshuar tabelat rrugore nga ukrainase në rusisht, duke futur një program mësimor në shkolla dhe duke detyruar pjesën tjetër të banorëve të nxjerrin pasaportat ruse, thuhet “BBC”.

Mediat ruse dhe televizioni shtetëror kanë shfaqur prej disa kohësh rindërtimin e Mariupolit, për të cilin Kremlini thotë se po zhvillohet me “ritëm rekord” dhe se jeta në qytet ngadalë po kthehet në normalitet.

Mariupol ishte një nga simbolet e fillimit të luftës, veçanërisht gjatë trazirave që rrethonin fabrikën e madhe të çelikut Azovstal. Një nga punonjësit e fabrikës thotë se ajo që prezantohet në televizionin rus është një “gënjeshtër e madhe”. Sipas tij, vetëm 10% e objekteve të shkatërruara janë riparuar.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) tha se kishte arrestuar një oficer të inteligjencës ruse “i cili po përgatiste një sulm ajror rus në rajonin e Mykolaiv gjatë vizitës së Presidentit të Ukrainës” në rajon.

Informatori i supozuar “në prag të udhëtimit të fundit të Presidentit të Ukrainës në Mykolaiv Oblast, po mblidhte informacione rreth vizitës së planifikuar”, raportoi SBU.Deklarata e SBU tha se komplotuesi i dyshuar “u përpoq të përcaktonte kohën dhe listën e vendndodhjeve të rrugës së përafërt të kreut të shtetit në territorin e rajonit”.

Megjithatë, agjentët e SBU morën informacion në lidhje me “aktivitetet subversive” të të dyshuarit dhe vendosën masa shtesë sigurie.

Duke monitoruar komunikimet e gruas, SBU përcaktoi se ajo ishte gjithashtu e ngarkuar me identifikimin e vendndodhjes së sistemeve të luftës elektronike të forcave të armatosura dhe depove të municioneve.

Latest articles

Related articles