Evropë, temperatura ekstreme priten edhe në javën në vazhdim

Evropa jugore do të vazhdojë të përkeqësohet javën e ardhshme pasi një valë e fortë e të nxehtit nuk tregon asnjë shenjë zbutjeje.

Italia, Spanja dhe Greqia prej disa ditësh po përjetojnë temperatura të larta.

Ministria italiane e shëndetësisë lëshoi ​​një alarm të kuq për 16 qytete përfshirë Romën, Bolonjën dhe Firencen për fundjavën.

Vala e të nxehtit pritet të vazhdojë edhe javën e ardhshme deri në 48 gradë Celsius të parashikuara në Sardenjë, sipas mediave italiane.

Shërbimi italian i motit tha se ishulli do të jetë në “epiqendrën” e valës së të nxehtit të javës së ardhshme, të cilën parashikuesit e motit e kanë quajtur “Charon”.

Ndërkohë, Greqia është goditur nga temperaturat prej 40 gradë Celsius ose më shumë në ditët e fundit. Akropoli, një atraksioni i njohur turistik u mbyll gjatë orëve më të nxehta të së premtes dhe të shtunës për të mbrojtur vizitorët.

Në Spanjë, një zjarr në pyll në ishullin La Palma ka detyruar evakuimin e të paktën 500 personave. Vala e të nxehtit është vendosur të shtrihet në Ballkan në javën e ardhshme citon BBC.

Latest articles

Related articles