Gjendet i pajetë atentatori i njohur UNABOMBER


“Unabomber” Theodore “Ted” Kaczynski – i cili zhvilloi një fushatë atentatesh me bombë në SHBA për 17-vite përpara se t’i shmangej kapjes për dy dekada – është gjetur i vdekur në qelinë e tij të burgut.

81-vjeçari mori emrin nga FBI pasi veprimet e tij shkaktuan vdekjen e tre personave dhe plagosjen e 23 të tjerëve.

Bombat e dërguara për të mos dyshuar viktimat për 18 vjet përpara se të kapen

Më 3 prill 1996, FBI arrestoi ish-profesorin e kolegjit Theodore Kaczynski në kabinën e tij në Montana rurale për rolin e tij në një seri shpërthimesh që vranë tre dhe plagosën 23. Duke vepruar në një shenjë nga Davidi i vëllait të Kaczynskit, autoritetet kishin zero në në Kaczyński si “Unabomber” i kërkuar për 16 bomba gjatë një periudhe 18-vjeçare.

Arrestimi ishte kulmi i një përpjekjeje të gjatë një vjeçare që përfshinte FBI-në, Shërbimin Postar Amerikan dhe Byronë e Alkoolit, Duhanit dhe Armëve të Zjarrit (ATF).Autoritetet kishin grumbulluar mijëra dëshmi gjatë viteve dhe kaloi gati 50 milionë dollarë në përpjekjen e tyre për të gjetur bombarduesin.

Në fund, ishte publikimi i 78-faqës “Unabomber Manifest” i Kaczyński që do të çonte në arrestimin e tij.

Të kaluarën e Kaczynskit
Theodore Kaczynski u lind në Illinois më 22 maj 1942. Në klasën e matematikës Kaczynski u pranua në Harvard në moshën 16-vjeçare. Megjithatë, që nga mosha e hershme, ai ishte socialisht i vështirë dhe kishte vështirësi në përshtatje.

Gjatë viteve të tij në Harvard, Kaczynski i largët dhe i pakualifikuar, u izolua më tej nga të tjerët dhe më shumë i larguar nga familja e tij.

Ndërsa në Harvard, Kaczynski gjithashtu u bë pjesë e një studimi shumë joetik të kryer nga psikologu Henry Murray. Pjesëmarrësit iu nënshtruan një trajtimi të ashpër nga studentët e diplomuar, të cilët i zhvlerësuan dhe i fyenin, duke shpresuar që të provokojnë një reagim. Nëna e Kaczynskit kishte dhënë pëlqimin që djali i saj i mitur të merrte pjesë, nën supozimin e gabuar se ai do të përfitonte nga ndërhyrja psikologjike.

Pas diplomimit në vitin 1962, Kaczynski u regjistrua në Universitetin e Miçiganit për të ndjekur një diplomë universitare në matematikë.

Një studiues i shkëlqyer, Kaczynski fitoi doktoratën e tij në moshën 25 vjeç. Ai u punësua si profesor i matematikës në Universitetin e Kalifornisë në Berkeley, por dha dorëheqjen nga posti vetëm pas dy vjetësh.

Të pakënaqur në punën e tij dhe të paaftë për të zhvilluar ndonjë marrëdhënie, Kaczynski vendosi të ndërtojë një kabinës në një zonë të largët dhe “të jetojë jashtë tokës”.

Në vitin 1971, me ndihmën financiare të vëllait të tij David, Kaczynski bleu një parcelë toke vetëm jashtë qytetit të vogël të Lincoln, Montana. Ai ndërtoi një kasolle të vogël që nuk kishte as hidraulik as energji elektrike.

Kaczyński punoi një shumëllojshmëri të punëve të vogla, duke bërë mjaft para për të arritur më tej. Gjatë dimrave të ashpra Montana, Kaczynski u mbështet në një sobë të vogël djegieje për ngrohje. Prindërit dhe vëllai i tij, dha dorëheqjen për mënyrën e jetesës të rehatshme të Kaczynskit, i dërgoi paratë në intervale.Të gjitha ato orë të panumërta të kaluara i dhanë Kaczyński kohë të mjaftueshme për të mërzitur për njerëzit dhe gjërat që e zemëruan atë. Ai u bind se teknologjia ishte e keqe dhe ai duhet të ndalonte. Kështu filloi fushata e një njeriu për të çrrënjosur në mënyrë sistematike botën e njerëzve që kishin një rol në promovimin ose zhvillimin e teknologjisë.

Bombardimet në Universitetin Veriperëndimor
Bombardimi i parë u bë më 25 maj 1978. Një profesor inxhinier në Universitetin Northwestern në Illinois mori një paketë të kthyer nga zyra postare. Por për shkak se ai nuk e kishte dërguar paketën në vendin e parë, profesori u bë i dyshimtë dhe thirri sigurinë e kampusit.

Rojta e sigurisë hapi paketën me pamje të mirë, vetëm për ta pasur atë në duart e tij. Fatmirësisht, lëndimet e tij ishin të vogla.

Ndërtuar nga materiale të thjeshta të tilla si bende gome, kokat ndeshje, dhe thonjtë, bomba u shfaq amator. Hetuesit nuk gjetën gjurmë se kush mund të kishte dërguar bombën dhe përfundimisht e hodhi poshtë atë si një shaka.

Një vit më vonë, më 9 maj 1979, një bombë e dytë shkoi në Northwestern kur një student i diplomuar hapi një kuti që kishte mbetur në Institutin Teknologjik. Për fat të keq dëmtimet e tij nuk ishin të rënda. Kjo bombë e dytë, një bombë tubi e bërë nga materiale të përbashkëta të tilla si bateri dhe ndeshje, ishte pak më e sofistikuar se e para.

Autoritetet nuk lidhën dy bombardimet.

Përpjekja për bombardim të American Airlines
Bombardimi i ardhshëm do të ndodhte në një mjedis krejtësisht të ri – në një aeroplan.

Më 15 nëntor 1979, American Airlines Flight 444 nga Çikago në Uashington DC u detyrua të tërhiqej kur një zjarr u zbulua në mbajtjen e tij të ngarkesës.

Hetuesit zbuluan se zjarri ishte shkaktuar nga një bombë e papërpunuar e tubave e vendosur në një qese postare. Bomba mund të ketë vrarë një vrimë në aeroplan dhe e bëri atë të rrëzuar, por për fat të mirë ajo kishte keqfunksionuar, duke rezultuar vetëm në një zjarr të vogël. Dymbëdhjetë njerëz u trajtuan për thithjen e tymit.

FBI u thirr për të hetuar. Pas marrjes në pyetje të autoriteteve policore në Çikago (ku avioni kishte nisur), agjentët e FBI-së mësuan se një bombë e ngjashme ishte përdorur në një nga shpërthimet veri-perëndimore.

Duke shqyrtuar mbetjet e bombave të mëparshme, hetuesit gjetën ngjashmëri. Ata arritën në përfundimin se i njëjti person që kishte bërë bombën e avionit kishte bërë edhe dy bomba nga Northwestern.

Sapo lidhja u krijua, hetuesit u përpoqën të zbulonin se çfarë kishin të përbashkët viktimat apo viktimat e mundshme. Sidoqoftë, ata nuk mund të gjenin lidhje. Viktimat duket të jenë të rastësishme.

Format shfaqen
Bomba që shkoi më 10 qershor 1980, shpërndau nocionin se bombardimet ishin të rastësishme. Përfaqësuesi i United Airlines, Percy Wood, mori një paketë në postën që iu drejtua atij në shtëpinë e tij. Kur hapi librin që gjeti brenda, shpërtheu duke plagosur duart, këmbët dhe fytyrën.

Hetuesit arsyetuan se Wood ishte një objektiv sepse ai ishte pjesë e industrisë ajrore (në dritën e bombës aeroplani nga viti i kaluar), edhe pse ata nuk mund të përcaktojnë pse ai ishte zgjedhur në mënyrë specifike.

Bazuar në objektivat e dukshme të bombarduesit, FBI doli me një emër kod për të: “Unabomber.” “OKB” i referohej universiteteve, dhe “A” për linjat ajrore.

Modele të tjera dolën si shpërthime të mëvonshme. Ndërsa universitetet vazhdonin të ishin objektiva, autoritetet vunë re se bomba u dërguan në departamentet që lidhen me kompjuterët dhe teknologjinë. Duket se bombarduesi duhet të ketë pasur një arsye për të synuar njerëzit e përfshirë në ato fusha të veçanta të studimit.

Më shumë Bombardime Universitare
Në tetor të vitit 1981, një bombë e mbjellur jashtë një klase kompjuteri në Universitetin e Utah u shpërbë para se të dilte.

Në maj 1982, marrësi i bombës nuk ishte aq me fat. Sekretari i një profesori të shkencave kompjuterike në Universitetin Vanderbilt në Nashville, Tennessee u plagos rëndë kur hapi paketën për shefin e saj.

Kushdo që po bënte bomba ishte duke u bërë më mirë për t’i bërë ato më efektive.

Dy herë, bomba u dërguan në profesorët e inxhinierisë në UC Berkeley, në vitin 1982 dhe në vitin 1985. Në çdo rast, njeriu që hapte paketën u dëmtua rëndë. Gjithashtu në 1985, një profesor i Universitetit të Miçiganit dhe ndihmësi i tij u plagosën rëndë nga një bombë paketë. Asnjë nga viktimat në asnjë prej këtyre incidenteve nuk mund të imagjinonte se kush do të donte t’i keqtrajtonte ose t’i vriste.

Veçanërisht, shpërthimet e vitit 1985 erdhën pas një periudhe të qetë trevjeçare, gjatë së cilës nuk ishin njohur bomba të dërguara.

Bombarduesi dërgoi një bombë pakete në kompaninë Boeing në Shtetin e Uashingtonit në qershor të vitit 1985. Bomba u zbulua në dhomën e postës dhe u çarmatos nga autoritetet para se të shpërthente.

Boeing ishte në shënjestër me sa duket sepse kompania prodhonte linja ajrore dhe sende të tjera të teknologjisë së lartë.

Vdekja e Parë
Në dhjetor 1985, ndodhi vdekja e pashmangshme e parë. Pronari i dyqanit kompjuterik të Sacramento Hugh Scrutton gjeti atë që ai mendonte të ishte një bllok druri në parkingun e dyqanit të tij. Kur e mori atë, ajo shkaktoi një shpërthim të fuqishëm, duke e vrarë pothuajse menjëherë. Unabomber ishte dukshëm më i aftë në zanatin e tij, duke bërë më të sofistikuar – dhe bombat vdekjeprurëse.

Në shkurt 1987, një bombë u dërgua në një tjetër objektiv të lidhur me kompjuterin. Gary Wright, pronari i një dyqani kompjuterik në Solt-Lejk-Siti, Utah, u plagos rëndë nga një shpërthim bombe nga ajo që u shfaq fillimisht si një qese e mbushur me dërrasa dhe thonjtë.

Në mëngjesin e bombardimeve të Utah-s, një sekretar që punonte në kompaninë e Wright kishte zbuluar një njeri të dyshimtë në parkingun. Ajo përshkroi të policisë një njeri të gjatë, kaukazian, që mbante syze dielli dhe një xhemper të maskuar gri. Skica e bërë nga përshkrimi i saj u bë poster poster i kërkuar për Unabomber.Pas bombardimeve të Solt-Lejkut, Unabomber mori një pauzë të gjatë nga projekti i tij për disa arsye. Asnjë bombardim i mëtejshëm nuk i ishte atribuuar atij për gjashtë vjet.

Dy viktima të tjera
U bë e qartë se Unabomber ishte kthyer në biznes deri në qershor 1993. Në atë muaj, dy akademikë u vunë në shënjestër nga bombarduesi: një profesor i gjenetikës në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko dhe një shkencëtar kompjuteri në Universitetin Yale. Për fat të mirë, të dy i mbijetuan lëndimeve të tyre.

Viktima e ardhshme e Unabomber nuk do të ishte aq me fat si dy të mëparshmet. Më 10 dhjetor 1994, ekzekutivi i reklamave Thomas Mosser u vra në shtëpinë e tij në New Jersey me anë të një bombe të fuqishme që përmbante thonjtë dhe briskat e rrotave. Hetuesit nuk mundën të kuptonin se pse Mosser ishte në shënjestër, por ata ishin të sigurt se bomba ishte puna e Unabomber.

Katër muaj më vonë, më 24 prill 1995, bomba më e fuqishme deri tani vrau Gilbert Murray, president i Shoqatës së Pyjeve të Kalifornisë (CFA), në Sacramento. Shpërthimi ishte aq i dhunshëm, saqë dëmtoi rëndë ndërtesën e zyrave ku Murray u vra, madje duke i prerë dyert nga pendët e tyre.

Duke shqyrtuar provat, hetuesit përsëri dolën në përfundimin se bomba ishte vepër dore e Unabomber.

Publikimi i Manifestit të Unabomber
Në vitet 1990, bombarduesi filloi të dërgonte letra të gjata dhe të këqija në gazeta të ndryshme dhe tek disa shkencëtarë. Në to, ai pretendoi se shpërthimet ishin vepër e grupit të tij anarkist, i quajtur “FC” për Klubit të Lirisë.

Në prill të vitit 1995, bombarduesi dërgoi letrën më të madhe zbuluese tek New York Times , duke shpjeguar pse ai kishte zgjedhur objektivat e tij. Ata ishin disi të lidhur me fusha teknike. Qëllimi i tij ishte të zbulonte të këqijat e teknologjisë në botë.

Bombarduesi më pas kërkoi që gazetat e shquara të botonin manifestin e tij me 35.000 fjalë, duke kërcënuar të vazhdonin bombardimet e tij nëse nuk iu dha dëshira e tij. Pas shumë diskutimeve me FBI, botuesit e New York Times dhe Washington Post bënë vendimin e diskutueshëm për të publikuar manifestin.

Më 19 shtator 1995, të dy gazetat u dërguan nga një tetë faqe. Gjithashtu u botua në internet.

Artikulli, i titulluar “Shoqëria Industriale dhe Ardhmëria e tij”, ishte një dënim i gjatë dhe i përulur i teknologjisë në shoqërinë moderne.

Linda Patrik, bashkëshortja e Davidit, vëllai i Kaczynskit, ishte një nga shumë që lexoi manifestin. I alarmuar nga stili i shkrimit dhe disa nga gjuhët e njohura të përdorura nga shkrimtari, ajo i kërkoi burrit të saj ta lexonte atë. Të dy ranë dakord se ishte shumë e mundur që vëllai i Davidit Ted ishte Unabomber.

Pas shumë kërkimeve shpirtërore, David Kaczynski shkoi tek autoritetet në janar 1996.

Kaczynski është arrestuar
Hetuesit hulumtuan me përpikmëri sfondin e Kaczynskit. Ata zbuluan se kishte lidhje me disa nga universitetet e përfshira në shpërthimet, dhe mund të provonte se kishte qenë në disa qytete në kohën e bombardimeve.I armatosur me prova të mjaftueshme, FBI mori Kaczynskin në paraburgim pa incidente më 3 prill 1996. Brenda kabinës së tij të vogël, të errët, gjetën shumë prova të forta, duke përfshirë kimikate, tubacione metalike dhe madje edhe një listë të viktimave të ardhshme. Një bomba e përfunduar u gjet nën shtratin e tij, të gjitha të mbyllura dhe me sa duket gati për t’u dërguar me postë.

Një mbrojtje e çmendurisë
Duke pasur parasysh bollëkun e dëshmive kundër Kaczynskit, avokatët e tij e dinin se ai ka gjasa të dënohet për krimet e tij. Ata zgjodhën një mbrojtje të çmendurisë dhe e vlerësuan Kaczynski nga psikiatri. Kaczyński u gjet të jetë qartë delusional dhe diagnostikuar si një skizofren paranojak.

Gjyqi u hap më 5 janar 1998 në një gjykatë në Sacramento të Kalifornisë. Kaczyński ishte jo bashkëpunues që nga fillimi, duke mohuar me forcë se ai ishte i sëmurë mendërisht. Ai kërkoi që avokatët e tij të pushonin, por kërkesa e tij u mohua.

Dy ditë më vonë, Kaczynski u përpoq të varte veten në qelinë e tij. Ai nuk u plagos rëndë dhe gjyqi rifilloi të nesërmen.

Kaczynski këmbënguli se donte të mbronte veten, por gjyqtari nuk do të lejonte që pa një vlerësim të dytë psikiatrik të përcaktohej kompetenca. Psikiatri i dytë, duke pranuar se Kaczynski ishte skizofrenik, besonte se ai ishte kompetent për t’u gjykuar. Megjithatë, ajo paralajmëroi se sëmundja e tij do ta bënte shumë të vështirë të bënte ndonjë përparim në gjykim.

Kjo doli të jetë rasti, pasi kërkesa e Kaczynskit për të përfaqësuar veten e tij e çoi gjyqin në ndalim më 22 janar, ditën e parë të rifillimit të saj.

Të frustruar me klientin e tyre, avokatët e Kaczyński i përgjëroheshin atij që të pranonte fajin për të shmangur dënimin me vdekje.

Një faj i fajshëm
Përfundimisht, avokatët e Kaczynskit e bindën atë të deklaronte fajin në këmbim të një dënimi të përjetshëm pa asnjë mundësi për lirim me kusht. Prokurorët u konsultuan me familjet e viktimave, të cilët ranë dakord se kjo ishte e drejtë.

Më 4 maj 1998, Kaczynski u dënua me katër mandate burgimi dhe urdhëroi të paguante miliona dollarë për viktimat – para që nuk i kishte. Vëllai i tij, David, i cili e kishte kthyer atë dhe për këtë arsye ishte i përshtatshëm për shpërblimin e parave prej një milion dollarësh, u dha gjysmën e atyre parave viktimave dhe përdori gjysmën tjetër për të paguar tarifat ligjore të Ted.

Ted Kaczynski është burgosur që nga viti 1998 në një burg federal maksimal të sigurisë në Firence, Kolorado. Ai refuzon të ketë ndonjë komunikim sa i përket vëllait të tij David.

Megjithëse ai duket se i është përshtatur rutinës së përditshme në burg, Kaczynski ka pohuar se ai do të kishte preferuar ekzekutimin mbi jetën në burg.

Latest articles

Related articles