Manchester City feston titullin, duke mposhtur Chelsean

Një ditë pas shpalljes kampion Manchester City ka vazhduar me fitore.

“Viktima” e radhës e skuadrës së Pep Guardiolas ishte Chelsea, që humbi me rezultat 1:0.

Pasi dominoi minutat e para, City kaloi në epërsi në minutën e 12-të me anë të Julien Alvarez.

Kjo erdhi pasi Wesley Fofana kaloi direkt në Cit , dhe prej andej Cole Palmer ia pasoi argjentinasit, i cili përfundoi me gjakftohtësi.

City ishte në komandë të plotë me Chelsean që po përpiqej të krijonte një shans e jo më të mbante topin pas 25 minutave.

Një pjesë e parë që i ngjante një stërvitjeje në terren u mbyll me Chelsean duke bërë një përmirësim të lehtë në lojën e tyre.

45-të e dytë filluan pothuajse njësoj me shumicën e të pranishmëve vetëm duke pritur për prezantimin e trofeut.

Goli i dytë i Cityt për pak sa nuk erdhi në minutën e 58-të, por goditja me kokë e Kalvin Phillips goditi shtyllën në vend të rrjetës.

Raheem Sterling ishte kërcënimi kryesor për Chelsean, me ish- lojtarin e Cityt që kërkon të bëhet vetëm lojtari i tretë që shënon për të dy klubet në ndeshje.

Një gol i dytë i Alvarez u anulua në minutën e 71-të për shkak të një loje me dorë të Riyad Mahrez në grumbullim.

Më pas, algjeriani u zëvendësua nga Erling Haaland.

Latest articles

Related articles