Ditari i luftës: Ukraina mori 98 % të kërkesave për armë dhe materiale për të nisur kundërofensivën

Ushtria ukrainase do të marrë armët e nevojshme në kohë për kundërsulmin e ardhshëm kundër forcave ruse, tha gjenerali më i lartë amerikan në Evropë në Kongresin Amerika, Christopher Cavoli.
Ushtria ukrainase do të marrë armët e nevojshme në kohë për kundërsulmin e ardhshëm kundër forcave ruse, tha gjenerali më i lartë amerikan në Evropë në Kongresin Amerikan. Christopher Cavoli. “Unë jam i bindur se ne i kemi furnizuar ata me materialet që u nevojiten dhe ne do të vazhdojmë të mbështesim operacionet e tyre,” tha Cavoli në një seancë dëgjimore përpara Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky postoi në kanalin e tij Telegram se “askush nuk mund të ndihet i sigurt derisa Rusia të mposhtet” dhe shtoi se lufta duhet të përfundojë me “një Nuremberg të ri”, duke iu referuar gjyqit të liderëve nazistë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në i famshëm “Procesi i Nurembergut”.

Forcat ukrainase po pësojnë humbje të mëdha në betejën për Bakhmut sepse Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë nuk e përgatiti qytetin për mbrojtje, pohon ish-zëvendës komandanti i Forcave të Operacioneve Speciale të Ukrainës, gjenerali Serhiy Krivonos. Në një intervistë për Channel 5, gjenerali ukrainas tha gjithashtu se mbrojtja e Bakhmut dhe vetë qytetit nuk ishte e përgatitur mirë, gjë që rezultoi në humbje të mëdha. Sipas mendimit të tij, ushtria ukrainase duhet të ishte tërhequr nga Bakhmut qysh në shkurt.

Nga ana tjetër, ekspertët amerikanë pohojnë se ka probleme mes njësive private ruse. Komentet nga zyrtarët rusë vazhdojnë të tregojnë nervozizëm të përgjithshëm për një kundërofensivë të mundshme ukrainase, tha Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në raportin e tij të fundit më 26 prill. Financieri i Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin vuri në dukje dje se sapo kushtet e motit të përmirësohen në Bakhmut, Ukraina do të nisë një kundërofensivë, e cila mund të përkojë me festën e Ditës së Fitores së Rusisë më 9 maj, dhe se Ukraina mund të synojë të prishë festën ruse, njoftoi ai, sipas raporti i ri i Institutit.

ISV gjithashtu thekson se Rusia dyshohet se po vazhdon shpopullimin e qëllimshëm të pjesëve të okupuara të Ukrainës me qëllim që t’i popullojë me rusë. Instituti për Studimin e Luftës deklaron se Kremlini po vazhdon me masat që mundësojnë rritjen e represionit të brendshëm. Ata vënë në dukje se më 26 prill, Këshilli i Federatës Ruse miratoi tre ligje që do të lejonin heqjen e shtetësisë ruse për ata që diskreditojnë forcat e armatosura ruse dhe për veprime që kërcënojnë sigurinë kombëtare, si dhe do të lejonin dënime të përjetshme për tradhti të lartë dhe pesë vjet dënim për ata që promovojnë vendimet e organizatave ndërkombëtare në të cilat Rusia nuk merr pjesë.

Latest articles

Related articles