Goditet rrjeti ndërkombëtar i Narkove në Spanjë, i lidhur me klanin shqiptar “Farruku”

Një megaoperacion i zhvilluar nga më shumë se 250 agjentë të Gardës Civile, ka zbuluar dy tonë kokainë në portin e Algeciras. Operacioni i madh kundër trafikut të kokainës ndërkombëtarisht, nisi në disa provinca spanjolle, përfshirë Malagën, raportojnë mediat e huaja.

Pas kontrolleve, agjentët kanë bërë çmontimin e klanit shqiptar Farruku, kreu i të cilit Kreshnik Farruku është objektivi kryesor i hetimit.

Klani Farruku, i përbërë kryesisht nga shqiptarë, njihet nga policia që prej vitit 2008 për lidhjet e tij me grabitje banesash, trafik kokaine dhe krime të ndryshme. Kreshniku, drejtuesi i saj, u arrestua në vitin 2019 në Madrid për shkak se kishte një urdhër-arresti evropian të lëshuar nga Italia që nga viti 2018, megjithëse policia spanjolle e kishte hetuar tashmë për lidhjen e tij të mundshme me një grup bashkatdhetarësh që në vitin 2007 sulmuan shtëpinë e biznesmenit José Luis. Moreno dhe për vdekjen me armë zjarri të një burri në El Molar (Madrid) në 2008.

Në operacionin e zhvilluar sot pritet të arrestohen rreth njëzet persona të lidhur me klanin Farruku në provinca të ndryshme spanjolle. Gjithashtu, personave të hetuar po u dërgohen ftesa gjyqësore. Garda Civile ka theksuar se operacioni është ende i hapur dhe se nuk përjashtohen arrestime të reja në ditët në vijim.

Në Malaga, operacioni është përhapur në pjesë të ndryshme të provincës, megjithëse numri i të arrestuarve në zonë nuk dihet për momentin. Garda Civile ka bërë me dije se operacioni kundër klanit Farruku në Costa del Sol synon të çmontojë një rrjet të rëndësishëm të trafikut të drogës që operon në këtë zonë. Më shumë detaje rreth operacionit pritet të publikohen në orët në vijim.

Latest articles

Related articles