Putin sulmon ambasadorët e SHBA dhe BE në Moskë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin në ceremoninë e sotme për dorëzimin e kredencialeve diplomatike në Kremlin, kritikoi ambasadorët e rinj të Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, duke theksuar se vendet e tyre janë përgjegjëse për përkeqësimin dramatik të marrëdhënieve.

Prezantimi i letrave kredenciale nga 17 ambasadorë u transmetua në televizion.

Putin për ambasadorin e ri amerikan Lynn Trejsi dhe tha se ishte mbështetja amerikane për revolucionin në Ukrainë në 2014 që çoi në situatën aktuale në të cilën Rusia dhe Ukraina janë në konflikt. Ai deklaroi se marrëdhëniet dypalëshe janë në një “krizë të thellë të bazuar në qasje thelbësisht të ndryshme në formësimin e rendit modern botëror”.
“E nderuar zonja ambasadore, e di që mund të mos jeni dakord, por duhet të them se përdorimi amerikan i mjeteve të tilla për të mbështetur të ashtuquajturat “revolucione me ngjyra” ishte mbështetje për grushtin e shtetit në Kiev në 2014”, i cili përfundimisht udhëhoqi për krizën aktuale të Ukrainës, vuri në dukje Putin.
Presidenti rus mbajti një qëndrim të ngjashëm ndaj ambasadorit të BE-së në Rusi, Rolando Galharagu, i cili mori detyrën në shtator. Sipas Putinit, “BE-ja ka nisur një konflikt gjeopolitik me Rusinë”.
Në të njëjtën kohë, Putin i bëri thirrje Danimarkës që të mbështesë propozimin e Rusisë për të krijuar një komision ndërkombëtar të pavarur për të hetuar shpërthimet që shkatërruan tubacionin e nëndetëseve Nord Stream shtatorin e kaluar, përmes të cilit Gjermania furnizohej me gaz rus.Në fjalimin e tij të hapjes, Putin deklaroi se Rusia është e hapur për një partneritet konstruktiv me çdo vend dhe se nuk ka ndërmend të izolohet pavarësisht situatës komplekse në botë.

Marrëdhëniet e tensionuara midis Rusisë dhe vendeve perëndimore u përkeqësuan më tej pas pushtimit të Ukrainës. Moska pretendon se ishte e detyruar të ndërhynte në Ukrainë për të parandaluar ndërhyrjen perëndimore, e cila ka filluar të përbëjë një kërcënim për sigurinë e saj.

Perëndimi dhe Kievi hodhën poshtë një shpjegim të tillë si një pretekst të pabazë për një luftë pushtuese, dhe Perëndimi më pas vendosi një sërë sanksionesh ekonomike dhe filloi të furnizonte Ukrainën me armë dhe burime të tjera për të kundërshtuar në mënyrë më efektive forcat ushtarake ruse.

Latest articles

Related articles