Vritet udhëheqësi i lartë i ISIS-it, në sulmin amerikan në Siri

Një sulm i SHBA-së në Siri ka vrarë një udhëheqës të lartë të Shtetit Islamik përgjegjës për sulmet e planifikuara në Evropë, zbuloi Komanda Qendrore e SHBA-së të martën herët. Sulmi “i njëanshëm” në veriperëndim të Sirisë, i kryer të hënën, vrau Khalid ‘Aydd Ahmad al-Jaburi, tha në deklaratë kreu i CENTCOM, gjenerali Erik Kurilla. Deklarata vuri në dukje se al-Jaburi ishte një figurë e lartë e ISIS-it që “ishte përgjegjës për planifikimin e sulmeve të ISIS në Evropë dhe zhvillimin e strukturës udhëheqëse” të ISIS në Turqi. CENTCOM tha se asnjë civil nuk u vra apo u plagos në sulm.

“ISIS vazhdon të përfaqësojë një kërcënim për rajonin dhe më gjerë,” tha Kurilla. “Edhe pse i degraduar, grupi mbetet në gjendje të kryejë operacione brenda rajonit me dëshirën për të goditur përtej Lindjes së Mesme”. Ai shtoi se vdekja e al-Jaburi do të prishë përkohësisht aftësinë e ISIS-it për të komplotuar sulme të jashtme. Sulmi vjen pak më shumë se një javë pas sulmeve hakmarrëse ajrore të SHBA-së në Siri që synonin militantët e mbështetur nga Irani, me tetë luftëtarë të vrarë.
Ai gjithashtu pason një sulm me helikopter në shkurt me trupat amerikane dhe Forcat Demokratike Siriane në vend që vrau Hamza al-Homsi, i konsideruar një tjetër udhëheqës i lartë i ISIS.

Latest articles

Related articles