Ditari i luftës: Rusia fillon stërvitjet me sistemet e raketave balistike ndërkontinentale bërthamore, SHBA monitoron

Forcat Raketore Strategjike Ruse kanë filluar stërvitjet e planifikuara që përfshijnë sistemet e raketave balistike ndërkontinentale bërthamore të lëvizshme Yars, njoftoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes. Më shumë se 3.000 ushtarë dhe rreth 300 pajisje janë të përfshirë në stërvitje”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes.
Për këtë arsye, presidenti amerikan Joe Biden tha se është i shqetësuar për mundësinë që Rusia të dërgojë armë taktike bërthamore në Bjellorusi. “Ata nuk e kanë bërë këtë ende”, u tha Biden gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë, por “ky është një shqetësim”, shtoi presidenti amerikan.
Nga ana tjetër, sulmet e mundshme me dron në infrastrukturën kryesore të energjisë janë një kërcënim serioz për sigurinë energjetike të Rusisë, tha të martën ministri i Energjisë Nikolai Shulginov. Shulginov nuk e përmendi Ukrainën me emër, por Rusia thotë se ka penguar një sërë tentativash sulmesh nga dronët ukrainas në muajt e fundit.
Ukraina nuk i ka pranuar publikisht sulmet ndaj objektivave në Rusi, por zyrtarë të lartë në Kiev herë pas here mirëpresin lajmet për sulme të suksesshme me dron në territorin rus. “Kërcënimi kryesor tani janë aktet e ndërhyrjes së paligjshme duke përdorur dronët,” tha Shulginov gjatë një tryeze të rrumbullakët mbi sigurinë e objekteve energjetike të Rusisë.
Ai tha se po bashkëpunonte me Ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe shërbimin e sigurisë FSB për këtë çështje. Rusia ka njoftuar më parë sulme me dronë në disa qytete dhe fshatra, disa prej të cilave janë qindra kilometra larg kufirit me Ukrainën. Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se parandaloi një sulm me dron në një qytet 220 kilometra në jug të Moskës, duke rrëzuar dronin mbi ndërtesat e banimit në qytetin e Kirevsk.
Rusia ka akuzuar Ukrainën për sulme me dronë në bazat ajrore thellë brenda territorit rus në dhjetor, duke përfshirë një bazë të madhe bombarduese strategjike pranë qytetit të Saratovit, pasi raketat fluturuan qindra kilometra nëpër hapësirën ajrore ruse. Rusia ka nisur e vetme valë sulmesh me raketa dhe dronë në infrastrukturën energjetike të Ukrainës gjatë gjashtë muajve të fundit të konfliktit, shpesh duke ndërprerë energjinë për miliona civilë anembanë Ukrainës.

Latest articles

Related articles