Rama si Fidel Castro

Nga Sebastian Zonja

Kryeministri Edi Rama i tha homologut britanik Rishi Sunak se ata që kalojnë kanalin e La Manshit me gomone janë njësoj si këngëtarja e famshme Dua Lipa që shkoi si emigrante në Britani dhe tani punon e këndon.

Kjo është sikur t’i thoshte Fidel Castro amerikanëve se me temën e emigracionit kuban ju bëtë një film të bukur me Al Pacinon të titulluar “Scarface”.

Kjo deklaratë i kthehet si boomerang kryeministrit të banalitetit. Nëse një vend nuk siguron mundësinë që talentet e tij të lulëzojnë, problemi është te ai që udhëheq dhe stafi që ka.
Sa turp! 32 vjet pas rrëzimit të shtatores së diktatorit, diktatori i ri mburret se grigja e tij e shqiptarëve që ikin nga sytë këmbët janë bërë të famshëm jashtë vendit.
Në pamundësi për të qenë komik, është kthyer në banal. Na ka bërë gazi i botës me çitjanet e veta.
Me lekët tona shkon dhe bën shfaqje nëpër botë. Paguan Alastair Campbell për të madhështuar figurën e tij, siç bënte dikur Enferri duke paguar Zhoao Amazonat, ndërkohë që brenda vendit instalon, nga dita në ditë, një regjim represiv ndaj qytetarëve, opozitës dhe biznesit të ndershëm.

Latest articles

Related articles