Anglia fiton në Napoli, mund Italinë

Marshimi kualifikues drejt Euro 2024 nis keq për Italinë. Në stadiumin ‘Maradona’ në Napoli, skuadra e Mancinit u mund me rezultatin 2-1 nga Anglia në ndeshjen e parë të grupit C. Pjesa e parë nën markën angleze, falë Rice që shënoi në minutën e 13-të dhe penallti e Kane në minutën e 44-të (prekja e krahut të di Lorenzos), më pas Grealish gllabëron të tretin (46′). Në pjesën e dytë është një Itali krejtësisht ndryshe, e cila shkurton distancën me Reteguin (56′), i cili shënoi menjëherë në debutimin e tij, por blloku anglez rezistoi. Në minutën e 80-të Shaë u përjashtua me kartonin e dytë të verdhë.

Së bashku me Anglinë në krye të Grupit C është edhe Maqedonia e Veriut, e cila mundi 2-1 Maltën, kundërshtarin e radhës të Italisë. Në minutën e 66-të, avantazhi i maqedonasve u firmos u firmos nga napolitani Elmas, i cili shënoi me një goditje të fuqishme me të djathtën. Kaluan vetëm gjashtë minuta dhe Churlinov gjen një tjetër gol të mrekullueshëm. Miqtë e mbyllën diferencën në minutën e 86-të falë Yannick, i cili shënoi nëntë minuta pas hyrjes në fushë, por goli nuk mjaftoi për të shmangur humbjen. Maqedonia e Veriut kryeson menjëherë Grupin C së bashku me Anglinë, ndërsa Malta mbetet pa pikë si Italia.

Latest articles

Related articles