Moska dënon kërkesën e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO

Ministria e Jashtme ruse dënoi përsëri kërkesën e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO , duke e quajtur atë “të pabalancuar” dhe “kundërproduktive” në komentet e raportuara nga agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti të enjten.

“Sa i përket vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, ai vështirë se mund të konsiderohet i balancuar,” tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova gjatë një konference në Moskë. Ajo pretendoi se vendimi ishte marrë “nën ndikimin e një fushate të paprecedentë mediatike anti-ruse” dhe pa debatin e duhur publik.

“Ne e kuptojmë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe një numër i aleatëve të saj qëndrojnë pas kësaj fushate politike”, shtoi ajo, pa dhënë prova.

Zakharova tha se masa vetëm do të përkeqësonte situatën ushtarake dhe politike në Evropë. Rusia ka pohuar vazhdimisht se vendimi i Helsinkit do të jetë kundërproduktiv dhe se ai tashmë ka ndikuar negativisht në marrëdhëniet ruso-finlandeze.

Finlanda dhe Suedia njoftuan synimin e tyre për t’u bashkuar me NATO-n në maj 2022, pasi pushtimi rus i Ukrainës bëri që vendet nordike të braktisnin statusin e tyre të gjatë të jo-angazhimit. Të enjten, presidenti i Finlandës Sauli Niinistö nënshkroi legjislacionin që miraton kërkesën e vendit për t’u bashkuar me NATO-n.

Parlamenti i Suedisë miratoi kërkesën e vet për t’u bashkuar me NATO-n të mërkurën, por qeveria suedeze ende pret miratimin e Turqisë dhe Hungarisë.

Latest articles

Related articles