Ekuadori goditet nga një tërmet me magnitudë 6.8 ballë

Një tërmet i fortë ka tronditur Ekuadorin jugor dhe Perunë veriore, duke vrarë të paktën 14 persona, duke bllokuar të tjerë nën rrënoja dhe duke mbushur rrugët me mbeturina dhe linja të rëna elektrike.
Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së raportoi një tërmet me magnitudë rreth 6.8 ballë me qendër në brigjet e Paqësorit, rreth 80 kilometra në jug të Guayaquil, qyteti i dytë më i madh i Ekuadorit.

Një nga viktimat vdiq në Peru, ndërsa 13 të tjerë vdiqën në Ekuador, ku autoritetet raportuan gjithashtu se të paktën 126 persona u plagosën.

Presidenti ekuadorian Guillermo Lasso u tha gazetarëve se tërmeti “pa dyshim … kishte krijuar alarm në popullatë”.

Zyra e zotit Lasso në një deklaratë tha se 11 nga viktimat vdiqën në shtetin bregdetar të El Oro dhe dy në shtetin malor të Azuay.

Në Peru, tërmeti u ndje nga kufiri verior me Ekuadorin deri në bregun qendror të Paqësorit.

Kryeministri peruan Alberto Otárola tha se një vajzë katërvjeçare vdiq nga trauma në kokë që pësoi në shembjen e shtëpisë së saj në rajonin Tumbes, në kufi me Ekuadorin.
Një nga viktimat në Azuay ishte një pasagjer në një automjet të shtypur nga rrënojat nga një shtëpi në komunitetin Ande të Cuenca, sipas Sekretariatit të Menaxhimit të Rrezikut, agjencia e reagimit emergjent të Ekuadorit.

Në El Oro, agjencia raportoi gjithashtu se disa njerëz ishin të bllokuar nën rrënoja.

Në komunitetin e Machala, një shtëpi dykatëshe u shemb para se njerëzit të mund të evakuoheshin, një skelë u hap dhe muret e një ndërtese u plasën, duke bllokuar një numër të panjohur njerëzish.

Agjencia tha se zjarrfikësit punuan për të shpëtuar njerëzit ndërsa Policia Kombëtare vlerësoi dëmet, puna e tyre u vështirësua nga linjat e rrëzuara që ndërprenë shërbimin telefonik dhe elektrik.
Agjencia e komunikimit e presidencës tha se të paktën shtatë shtëpi u shkatërruan, ndërsa 50 të tjera u dëmtuan.

Rreth 20 ndërtesa arsimore dhe më shumë se 30 qendra shëndetësore u prekën gjithashtu dhe shumë rrugë u bllokuan nga rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga tërmeti.

“Ne të gjithë dolëm në rrugë … ishim shumë të frikësuar,” tha Ernesto Alvarado, një banor i Isla Puna pranë epiqendrës, duke shtuar se disa shtëpi ishin shembur.

Banori i Machala Fabricio Cruz tha se ai ishte në apartamentin e tij në katin e tretë kur ndjeu një dridhje të fortë dhe pa televizorin e tij të goditur në tokë. Ai u nis menjëherë jashtë.

“Dëgjova se si fqinjët e mi po bërtisnin dhe kishte shumë zhurmë,” tha Z. Cruz, një fotograf 34-vjeçar.

Ai shtoi se kur shikoi përreth, vuri re çatitë e shembura të shtëpive aty pranë.

Qeveria e Ekuadorit raportoi gjithashtu dëme në qendrat e kujdesit shëndetësor dhe shkollat. Lasso tha se do të udhëtonte të shtunën në El Oro.
Në Guayaquil, rreth 270 kilometra në jug-perëndim të kryeqytetit, Quito, autoritetet raportuan çarje në ndërtesa dhe shtëpi, si dhe disa mure të shembur.

Autoritetet urdhëruan mbylljen e tre tuneleve të automjeteve në Guayaquil, të cilat ankorojnë një zonë metroje prej mbi 3 milionë banorësh.

Videot e shpërndara në mediat sociale tregojnë njerëz të mbledhur në rrugët e Guayaquil dhe komunitetet aty pranë. Njerëzit raportuan se objektet binin brenda shtëpive të tyre.

Një video e postuar në internet tregoi tre spiranca të një shfaqjeje që hidheshin nga tavolina e tyre në studio teksa grupi tronditej.

Ata fillimisht u përpoqën ta shkundnin atë si një tërmet i vogël, por shpejt u larguan nga kamera. Një spikere tregoi se emisioni do të shkonte në një pauzë reklame, ndërsa një tjetër përsëriti, “Zoti im, Zoti im”.

Një raport nga Drejtoria e Monitorimit të Ngjarjeve të Pafavorshme të Ekuadorit përjashtoi një kërcënim për cunami.

Autoritetet peruane thanë se muret e vjetra të një kazerme të ushtrisë u shembën në Tumbes.

Ekuador është veçanërisht i prirur ndaj tërmeteve. Në vitin 2016, një tërmet me qendër më në veri në bregun e Paqësorit në një zonë më pak të populluar të vendit vrau më shumë se 600 njerëz

Latest articles

Related articles