Ditari i luftës: Avionët rusë rrëzojnë dronin amerikan në Detin e Zi

Një avion luftarak rus Su-27 rrëzoi një dron amerikan Reaper mbi Detin e Zi, në korridorin ajror ndërkombëtar, njoftoi Pentagoni. Kjo është hera e parë që ndodh që nga fillimi i luftës ruse në Ukrainë. Dy avionët Su-27 u angazhuan në një operacion, kur njëri prej tyre kreu një manovër afrimi, filloi të hedhë karburant në dronin dhe më në fund goditi helikën e amerikanit MQ-9, duke e detyruar pilotin në distancë ta rrëzojë dronin në ujërat ndërkombëtare. Sipas Pentagonit, në det u rrëzua edhe avioni rus Su-27. Avionët gjuajtës rusë e gjejnë veten të angazhuar në mbulimin ajror të pushtimit ukrainas, të cilin dronët e NATO-s i vëzhgojnë për të mbledhur inteligjencë.

Ndërkohë betejat e ashpra për kontrollin e qendrës së qytetit vazhdojnë në Bakhmut, thonë forcat ruse dhe ukrainase, me të dyja palët që pretendojnë sukses në betejën më të gjatë dhe më të përgjakshme që nga fillimi i pushtimit rus. Ukraina pretendon se mercenarët e Wagner, për të cilët thotë se po drejtojnë sulmet ruse në qytetin industrial, po përpiqen të sulmojnë qendrën e qytetit nga shumë drejtime. Forcat ruse deri më tani kanë arritur të pushtojnë pjesën lindore të qytetit, por nuk e kanë rrethuar. Kreu i Wagner, Yevgeny Prigozhin, pranoi se forcat e tij po përballeshin me rezistencë të vendosur dhe po kërkonin një mënyrë për të arritur në qendër të qytetit.

Grupi partizan ukrainas Atesh pretendon se ka vrarë nënkryetarin e administratës ushtarake pro-ruse të qytetit të pushtuar Nova Kakhovka në rajonin jugor të Khersonit. Në një postim në kanalin e tyre në Telegram, partizanët pohojnë se mbrëmë, pak pas mesnate, kanë shpërthyer një bombë dhe kanë vrarë oficerin teksa i është afruar makinës së tij në rrugën Pobeda.
Atesh është një grup partizanësh dhe diversantësh që kryejnë aksione në zonat e pushtuara të Ukrainës. Ukrainas, tatarët e Krimesë dhe rusët marrin pjesë në veprimtarinë e saj, dhe grupi ka qenë aktiv që nga shtatori i vitit të kaluar.

Latest articles

Related articles