Revolucioni në dorë të Celibashit për llogari të Ramës dhe Berishës

Askush se ka dyshuar që Berisha dhe Rama janë bashkë. Sot më shumë se kurrë kur SPAK nën mbikëqyrjen amerikane, i ka vënë në shënjestër dosjet e korrupsionit të qeverive të Berishës dhe të Ramës.

Paktin ia kujtoj Berishës vetë Edi Rama në seancën e fundit në parlament, kur i përmendi paratë e pista të shtetasit Z, (Zeni siç i thërrasin Shkëlzen Berishës), shtetasin Y dhe shtetasin M.L, (Myftar Lumneshi), emri i të cilit përmendet edhe në “nongratën” britanike të Sali Berishës.

Atë ditë Berisha u largua nga parlamenti, kurse seanca për çështjen McGonigal që pritej “furtunë”, u zhvillua më e qetë se kurrë me parë. Foltorja nuk guxoj ti thotë më asnjë fjalë Ramës. Revolucioni vdiq me vetëm një “Z” të shqiptuar nga kryeministri, kurse Rama vazhdon i qetë qeverisjen e tij.

Pakti u rishfaq në KQZ. Deklarata skandaloze e zëdhënësit të Ramës në KQZ pro Berishës e tregon qartësisht këtë, për këdo që ka sy dhe veshë. Rama i tha Berishës se, unë të njoh ty, vulën s`ta jap dot, por nuk po regjistroj as PD-në.

Kjo është e qartë, sikundër siç e tha Rama në parlament, edhe më i qartë është bashkëpunimi i shtetasit Z, (Shkëlzen Berisha), me Erion Velian në kullat që po ndërtohen në Tiranë.

A ka kush dyshime që dy njerëz të cilët kanë të përbashkët oligarkët, nuk janë bashkë?!

Shihni oligarkët në dasmën e Shkëlzenit, shihni oligarkët që marrin tenderat dhe koncesionet e Ramës, shihni oligarkët që financojnë mediet dhe analistët që sulmojnë 24 orë PD-në zyrtare dhe SHBA… janë të njëjtit.

Edhe Celibashin e kanë bashkë. Kunati i Mediut, (njeriu që lobon brenda dhe jashtë vendit për Sali Berishen), dhe ish ministri i Ramës e tha me zë dhe figurë, se ai njeh Sali Berishën si kryetar.

Kjo shoqëroi edhe vendimmarrjen e tij për të mos regjistruar PD.

Dhe ta mendosh që në Shqipëri për një kohë të gjatë, ministria e Jashtme apo ajo e Brendshme është drejtua nga ministra në detyrë, dhe një parti që nuk shkoka dot në zgjedhje, me një kryetar në detyrë. Qesharake!

Argumenti tjetër: Çfarë ndodh nëse në një afat zgjedhorë, kryetari i një force politike për arsye nga më të ndryshme e ka të pamundur që të firmos? Partia nuk regjistrohet në zgjedhje?!

Ligji ka të gjitha hapësirat e nevojshme, për çdo rast. Por nëse ai lexohet për interesa të Ramës dhe Berishës, çështja nuk ka lidhje me ligjin por me hallin e tyre. Sot më të madh se kurrë.

Edhe këto lojërat politike të Celibashit, përpjekjet e tij për të mos regjistruar PD-në, janë thjesht dhe vetëm në shërbim të Sali Berishës dhe Edi Ramës. Shiringa mbijetese për të dy.

Me Sali Berishën, Edi Rama qeveris i qetë, këtë e tregoj edhe debati për McGonigal në parlament. Ishte seanca më e qetë në historinë e parlamentarizmit shqiptarë, madje ishte thjesht një monolog i Rilindjes. Ndërsa Sali Berisha i bëri shërbimin më të madh Ramës duke e bërë qesharake aferën më të madhe, ku është përfshirë një kryeministër në Europë dhe që është çështja më e nxehtë në SHBA.

Sa për revolucionin, atë pritet që ta vazhdojë Celibashi, pasi në shesh ai u katandis në protestën më të vogël dhe më qesharake që një opozitë, ka zhvilluar në 32 vite demokraci.

Latest articles

Related articles