Pse miliarderët kinezë po zhduken?

KINË- Zhdukja muajin e kaluar e tregtarit të industrisë së teknologjisë Bao Fan ka ringjallur interesin për një fenomen të fundit kinez – miliarderët e zhdukur. Themeluesi i China Renaissance Holdings – me një listë klientësh që ka përfshirë gjigantët e internetit Tencent, Alibaba dhe Baidu shihet si një titan në sektorin e teknologjisë së vendit.

Bao u zhduk për ditë të tëra përpara se kompania e tij të njoftonte se ai “po bashkëpunonte në një hetim që po kryhej nga disa autoritete në Republikën Popullore të Kinës “. Siç është bërë zakon, nuk ka ende asnjë fjalë se cili organ qeveritar po kryen hetimin, për çfarë bëhet fjalë apo vendndodhjen e Bao.

Misteri që mbulon zhdukjen e tij vjen pasi një numër liderësh biznesi kinezë janë zhdukur vitet e fundit, duke përfshirë shefin e Alibaba, Jack Ma. Ndërsa miliarderët e zhdukur priren të marrin shumë më tepër vëmendje, ka pasur gjithashtu një numër rastesh më pak të publikuara të qytetarëve kinezë të zhdukur pasi kanë marrë pjesë, për shembull, në protesta antiqeveritare ose në fushata të të drejtave të njeriut.

Zhdukja e Bao ka hedhur edhe një herë në qendër të vëmendjes pikëpamjen se kjo është një nga mënyrat se si presidenti Xi Jinping po shtrëngon kontrollin e tij mbi ekonominë e Kinës. Ai erdhi në prag të Kongresit Kombëtar Popullor vjetor (NPC), një parlament me vulë gome, në të cilin planet për rinovimin më të madh në vite të sistemit rregullator financiar të Kinës u njoftuan këtë javë.

Një mbikëqyrës i ri rregullator financiar do të krijohet për të mbikëqyrur shumicën e sektorëve financiarë. Autoritetet thanë se kjo do të mbyllte boshllëqet aktuale të shkaktuara nga agjenci të shumta që monitorojnë aspekte të ndryshme të industrisë së shërbimeve financiare të Kinës, me vlerë triliona dollarë.

Vetëm në vitin 2015, të paktën pesë drejtues u bënë të paarritshëm, përfshirë Guo Guangchang, kryetar i konglomeratit Fosun International, i cili është më i njohur në Perëndim për zotërimin e klubit të futbollit anglez të Premierligës Wolverhampton Wanderers. Guo u zhduk në dhjetor të atij viti, ndërsa kompania e tij njoftoi pas rishfaqjes së tij se ai kishte ndihmuar në hetime.

Dy vjet më vonë, biznesmeni kinezo-kanadez Xiao Jianhua u mor nga një hotel luksoz në Hong Kong. Ai kishte qenë një nga njerëzit më të pasur të Kinës dhe vitin e kaluar u burgos për korrupsion. Në mars të vitit 2020, miliarderi, manjati i pasurive të patundshme, Ren Zhiqiang u zhduk pasi e quajti zotin Xi një “klloun” për trajtimin e pandemisë. Më vonë atë vit, pas një gjyqi njëditor, Ren u dënua me 18 vjet burg për akuzat e korrupsionit.

Miliarderi më i lartë i zhdukur ishte themeluesi i Alibaba, Jack Ma. Personi më i pasur në atë kohë në Kinë u zhduk në fund të vitit 2020 pasi kritikoi rregullatorët financiarë të vendit. Mega-listimi i planifikuar i aksioneve në gjigantin e teknologjisë financiare Ant Group u anulua. Dhe pavarësisht se ka dhuruar pothuajse 10 miliardë dollarë (8.4 miliardë £) për fondin ‘Common Prosperity’, ai nuk është parë në Kinë për më shumë se dy vjet. Ai gjithashtu nuk është akuzuar për asnjë krim, raporton BBC.

Vendndodhja e Ma mbetet e paqartë, edhe pse ka pasur raporte se ai është parë në Japoni, Tajlandë dhe Australi muajt e fundit. Qeveria kineze këmbëngul se veprimet e ndërmarra kundër disa prej njerëzve më të pasur të vendit janë thjesht mbi baza ligjore dhe është zotuar të çrrënjos korrupsionin. Por veprimet e Pekinit vijnë gjithashtu në sfondin e dekadave të liberalizimit të asaj që tani është ekonomia e dytë më e madhe në botë.

Latest articles

Related articles