I njohur si “Escobar”, ekzekutohet në Serbi Ranko Radosheviç

I njohur në Serbi si “Escobar”, Ranko Radosheviç është ekzekutuar sot në një pikë karburanti në Rushnje afër Beogradit. Lajmin e ka konfirmuar për median serbe “Vijesti”, drejtoria e Policisë.

Radosheviç në dokumentat e pollicisë figuronte si pjesëtar i organizatës kriminale Radomir – Boban Baqoviq nga Nikshiqi. Mediat serbe raportojnë se policia vendase e ka lidhur me “klanin Bezanija”.

Sipas raportimeve, Radosheviç është ekzekutuar nga dy persona të maskuar të cilët pas vrasjes, janë larguar menjëherë nga vendi ngjarjes. Policia ka gjetur një veturë të djegur në Petlovëbërdë, e cila dyshohet se është përdorur nga vrasësit.

Makina, e cila u gjurmua deri në Nikshiçanin, u gjet në flotë në fillim të vitit 2021 pas arrestimit të grupit të Veljko Belivuk dhe Marko Miljkoviq, të cilët u akuzuan për disa vrasje monstruoze.

Radosheviq kishte lidhje me Marko Kovaçeviqin, kryetarin e komunës së Nikshiqit.

Emri i Radosheviqit është përmendur në media që nga viti 2006, kur ai u arrestua me liderin e atëhershëm të “Klanit të arratisur” Goran Mijatoviq për zhvatjen e avokatit Branimir Gugl në Beograd. Pas kësaj, Mijatoviq u vra.

Pas kësaj, mediat kanë shkruar për Radosheviqin në janar të vitit 2014, kur policia e Beogradit bastisi shtëpinë e tij në Barajevë në operacionin “Tunder”.

Latest articles

Related articles