Lufta në Ukrainë/ Rusia ka vr*rë mbi 200 fëmijë

Ndërsa mbështetësit rusë të luftës valëvitin flamujt në një stadium 75,000 vendesh në Moskë, Ukraina ka numëruar të vdekurit e saj.

Mes tyre janë 202 fëmijë të vrarë nga agresioni rus, tha sot zyra e prokurorit të përgjithshëm.

Të paktën 361 fëmijë të tjerë janë plagosur, me shumicën e viktimave të regjistruara në rajonin e Donetsk, shkruante në Telegram.

Duke përshkruar një rast në rrethin e Kharkiv, zyra tha: “Okupatorët qëlluan në një makinë të përdorur nga një familje që përpiqej të evakuohej nga qyteti i Izyum. Një vajzë 15-vjeçare u plagos.”

Bombardimet kanë dëmtuar më shumë se 1000 institucione arsimore, duke shkatërruar plotësisht 95 prej tyre.

Shkollave u është thënë që nga sot të mësojnë nga distanca në pjesë të Ukrainës, pasi frika rritet nga bombardimet në rritje të premten, përvjetorin e luftës dhe ditët më parë.

Latest articles

Related articles