INSIDER ‘plas një tjetër bombë’ për ish-shefin e spiunazhit të FBI McGonigal

Gazeta amerikane Insider ka publikuar një tjetër skandal për ish-shefin e spiunazhit të FBI Charles McGonigal i njohur dhe për lidhjet e tij me kryeministrin Edi Rama.
Sipas kësaj gazete inteligjenca britanike ka survejuar një takim të McGonigal me një kontakt rus.
Shkrimi i plotë:
Në vitin 2018, Charles McGonigal, ish-shefi i spiunazhit të FBI-së në Nju Jork, udhëtoi për në Londër ku u takua me një kontakt rus i cili ishte nën vëzhgim nga autoritetet britanike, thanë për Insajderin dy burime të inteligjencës amerikane.
Britanikët të alarmuar nga takimi njoftuan FBI dhe ambasadën e SHBA-së në Londër.
FBI më pas përdori takimin e fshehtë për të hapur një hetim nga McGonigal, tha një nga dy burimet.
Dy burimet, të dy ish-zyrtarë në komunitetin e inteligjencës amerikane, nuk specifikuan identitetin e rusit me të cilin u takua McGonigal.
McGonigal, ish-kreu i divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, akuzohet për marrje ryshfeti nga Oleg Deripaska, një oligark rus, në shkelje të sanksioneve të vendosura nga SHBA për këtë oligark.
McGonigal “udhëtoi për të takuar Deripaskën dhe të tjerët në rezidencën e Deripaskës në Londër dhe në Vjenë”, sipas një prej padive federale të paraqitur muajin e kaluar.
Aktakuzat nuk thonë saktësisht se kur u zhvilluan ato takime, apo se si prokurorët arritën të besonin se ato kishin ndodhur.
“Burimet tuaja duken të mirë informuara,” tha një burim i tretë, i cili punoi për komunitetin e inteligjencës amerikane në 2018 dhe ishte në dijeni të komunikimeve midis zyrtarëve të inteligjencës britanike dhe ambasadës së SHBA në Londër. Ata nuk pranuan të konfirmojnë ose mohojnë se takimi ka ndodhur.
Gjatë viteve të tij në Nju Jork, McGonigal mbikëqyri 150 agjentë të FBI-së të ngarkuar me hijen e operativëve të huaj dhe t’i kthenin ata në spiunë për SHBA-në.
Ai do të ketë pasur njohuri shumë të hollësishme për depërtimin e survejimit të kryeqyteteve botërore, gjë që e bën takimin në Londër dhe më mistifikues.
“Çfarë dreqin po mendonte?” tha një burim i katërt, i cili tha se ata kishin arsye të besonin se takimi “me sa duket kishte ndodhur”, por nuk pranoi ta konfirmonte atë.
Vitet e përvojës në drejtimin e kundërzbulimit, tha burimi i katërt, McGonigal duhet ta dinte se takimi në Londër do të tërhiqte vëmendjen.
Insajderi ka mundur të përcaktojë vitin por jo muajin e takimit.
Burimi i katërt vuri në dukje se pavarësisht nëse takimi ndodhi para ose pasi McGonigal u tërhoq nga FBI në shtator 2018, sugjeron një marrëdhënie serioze dhe të zgjeruar.
“Një takim si ky nuk ndodh vetëm të martën,” thanë ata, duke vënë në dukje se me këdo që takohej McGonigal, ata ishin mjaft të rëndësishëm për të qenë nën mbikëqyrjen nga britanikët dhe meritonin të paralajmëronin Ambasadën e SHBA.
Zyra kombëtare e shtypit e FBI-së dhe zyra e saj në terren në Nju Jork nuk pranuan të komentojnë.
As Departamenti i Shtetit, një avokat që përfaqëson McGonigal, Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, as Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment të dërguara vonë të mërkurën.
Ruben Bunyatyan, një zëdhënës për Deripaska, nuk pranoi të komentojë mbi ndonjë takim të dyshuar midis Deripaska dhe McGonigal dhe mohoi pretendimet e bëra nga Departamenti i Thesarit dhe të tjerë se Deripaska është i afërt me Kremlinin dhe se ai është një oligark.
“Të insinuosh një lloj lidhjeje ose trajtimi të veçantë është thjesht e gabuar,” tha Bunyatyan, me email.
Deripaska “kishte lidhje të zakonshme,” vazhdoi ai, “ashtu si çdo sipërmarrës tjetër i shkallës së tij në çdo vend të botës.”
Në vitin 2014, FBI u përpoq të rekrutonte Deripaskën si informator.
McGonigal kishte hetuar operativët rusë më herët në karrierën e tij, por është e paqartë nëse ai ishte i përfshirë në përpjekjet e FBI-së për rekrutimin e Deripaska.
Ai ishte i vendosur në Uashington në atë kohë.
Aktakuzat e McGonigal theksojnë se në vitin 2018, McGonigal kishte akses në një listë të klasifikuar të oligarkëve rusë që ishin në shqyrtim për sanksionet e SHBA-së për shkak të “lidhjeve të tyre të ngushta me Kremlinin”.
Departamenti i Thesarit e sanksionoi Deripaskën në prill 2018.
Në vitin 2021, FBI bastisi dy shtëpi të lidhura me Deripaskën në Uashington dhe Nju Jork.

Latest articles

Related articles