Rëndohet bilanci, mbi 24 400 të viktima dhe 80,052 të plagosur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri tani është rritur në 24,490. Tani është konfirmuar se vetëm në Turqi kanë vdekur 20,927 njerëz.

3553 të tjerë janë vrarë nga tërmeti në Siri.

Vazhdojnë operacionet e shpëtimit në 10 provincat e Turqisë të prekura nga tërmeti vdekjeprurës i së hënës.

Ndërkohë një djalë 16-vjeçar u nxor i gjallë nga rrënojat e një ndërtese të shkatërruar në qytetin turk të Kahramanmaras, 119 orë pasi tërmeti shkatërrues goditi vendin dhe Sirinë. Në skenat dramatike të shfaqura drejtpërdrejt në CNN Turk, Kamil Can u nxor nga rrënojat me një buzëqeshje në fytyrë. Ai dukej se ishte në gjendje të mirë.

Ekipet e shpëtimit thanë se ishin nxitur të kërkonin vendndodhjen pasi dëgjuan zërin e tij që vinte nga poshtë rrënojave.

foto galeri foto galeri foto galeri 123PreviousNext
Mousa Zidane, një vullnetar me “Helmetat e Bardha”, të njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, i tha CNN të enjten se si pasojë e tërmeteve, “dhjetëra mijëra familje janë aktualisht të pastreha në të gjithë Sirinë veriperëndimore”.

“Qindra familje në Idlib po flenë në makinat e tyre, parqet publike dhe rrugë”, pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan, tha Zidane. “Edhe ata që kanë ende shtëpi, kanë frikë të kalojnë natën brenda, ata për një kohë të shkurtër shkojnë në shtëpitë e tyre gjatë ditës, pastaj largohen natën nga frika [nga tërmetet e mëtejshme]”.
Zidane tha se moti i ftohtë po e shton katastrofën, pasi ekipet e shpëtimit përpiqen të nxjerrin njerëzit nga nën rrënoja.

“Ne kemi nevojë për ndihmë për të kërkuar të mbijetuar dhe për të tërhequr të vdekurit nga ndërtesat e shembura. Ne kemi nevojë urgjente për të ndihmuar familjet e pastreha duke siguruar strehimore, ushqim, rroba dhe gjëra thelbësore”, tha Zidane. Njerëzit kanë nevojë që shtëpitë e tyre të kthehen dhe të vdekurit e tyre të “tërhiqen dhe të varrosen”, shtoi Zidane.

Kur u pyet për gërmuesit, Zidane tha se ata nuk ishin fillimisht të disponueshëm, por një numër i kufizuar tani po punon për të pastruar mbeturinat. “Nuk mjafton për të mbuluar të gjithë zonën. Ne kemi nevojë për më shumë,” tha ai.

Zidane tha se ka akses të kufizuar në ndihma që nuk mbulon nevojat e njerëzve në Sirinë veriperëndimore, pjesa më e madhe e së cilës kontrollohet nga rebelët antiqeveritarë në mes të një krize humanitare që rezulton nga lufta civile më shumë se dhjetëvjeçare e Sirisë. “Ne po ndihemi, përsëri, sikur jemi të braktisur nga bota. Po ndihemi sikur bota na zhgënjeu përsëri, sepse askush nuk erdhi dhe nuk na ndihmoi me katastrofën tonë,” tha Zidane në një video të postuar në Twitter.

Latest articles

Related articles