Ish-shefi i MI6: Putini ka ‘simptomat’ e dukshme të Parkinsonit

BRITANI E MADHE- Ish-kreu i MI6, Sir Richard Dearlove, ka deklaruar se ka një problem të dukshëm me shëndetin e Vladimir Putin, duke aluduar se me shumë gjasë është sëmundja e Parkinsonit. Rënia e liderit rus, ndoshta për shkak të një rënie të shëndetit të tij, është raportuar prej muajsh për shkak të fytyrës së tij të fryrë dhe këmbëve të lëkundura.

Kjo pason dokumentet e zbuluara të spiunazhit të marra nga The Sun Online, të cilat supozojnë se ai ka kancer pankreatik dhe sëmundjen e Parkinsonit në fazën e hershme. Ukraina ka sugjeruar më parë përdorimin e trupave të dyfishtë për Putinin dhe shefi i spiunazhit të vendit ka pretenduar se ai do të vdesë së shpejti nga kanceri.

Putini është parë gjithashtu me shenja të trajtimit IV në dorën e tij, duke nxitur thashethemet për një diagnozë kanceri dhe dhimbje kronike.

“Unë nuk jam klinicist, por e di që një numër njerëzish e kanë parë nga afër dhe mendojnë se shpjegimi më i mundshëm është Parkinson. Nuk ka asnjë provë – por ai shfaq mjaft simptoma. Nëse ai ka Parkinson, kjo sigurisht që mund të dëmtojë gjykimin tuaj.”

Putini e ka rritur në mënyrë të përsëritur retorikën e tij bërthamore që kur urdhëroi trupat ruse në Ukrainë pothuajse një vit më parë, duke ngritur shqetësimin midis aleatëve perëndimorë dhe publikut nëse ai mund të përdorte vërtet armë të tilla./Express

Latest articles

Related articles