Zyrtari i lartë ukrainas: Rusia po përgatitet për një përshkallëzim maksimal të luftës

Rusia po përgatitet për një “përshkallëzim maksimal” të luftës në Ukrainë, potencialisht në javët e ardhshme, sipas një zyrtari të lartë të sigurisë kombëtare të Ukrainës.

“Këta do të jenë muaj përcaktues në luftë”, tha Oleksiy Danilov, Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, për Sky News në një intervistë të transmetuar të martën.

“Unë jam i vetëdijshëm se luftimet kryesore nuk kanë ardhur ende dhe ato do të ndodhin këtë vit, brenda dy deri në tre muajve,” tha ai.

“Rusia po përgatitet për përshkallëzim maksimal. Është duke mbledhur gjithçka që është e mundur, duke bërë stërvitje. Kur bëhet fjalë për një ofensivë nga drejtime të ndryshme, për momentin mund të them se nuk po përjashtojmë asnjë skenar në dy-tre javët e ardhshme”.

Zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar për disa kohë për një ofensivë të përtërirë ruse dhe kanë kërkuar armë më të fuqishme nga aleatët perëndimorë për të kundërshtuar kërcënimin.

Pas komenteve të Danilov, një zëdhënës i ushtrisë ukrainase tha të mërkurën se ka shenja se Rusia po përgatitet për një ofensivë të përtërirë në Ukrainën jugore.

“Jo vetëm në tokë, por edhe në det dhe në ajër”, tha Natalia Humeniuk, kreu i Qendrës së Bashkuar Koordinuese të Shtypit të Sigurisë dhe Forcave të Mbrojtjes të Jugut të Ukrainës, në televizionin kombëtar.

Inteligjenca ukrainase kishte vërejtur ndryshime në aktivitetin e forcave detare ruse në Detin e Zi, shtoi ajo.
“Ajo rritet dhe zvogëlohet me shpejtësi, dhe raketat bartëse po lëvizin përpara dhe mbrapa”, tha ajo.

Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë tha të martën se do të zhvillojë një javë tjetër stërvitje të përbashkëta ushtarake me Rusinë.

“Gjatë javës, përfaqësuesit ushtarakë nga të dy vendet do të praktikojnë planifikimin e përbashkët të përdorimit të trupave bazuar në përvojën e mëparshme të konflikteve të armatosura në vitet e fundit,” tha ministria në një deklaratë.

Latest articles

Related articles