Ditari i luftës: Rusët nuk janë në gjendje të bëjnë përfitime strategjike në Bakhmut

Muajt e fundit, Bakhmut i rajonit të Doneskt është bërë një kështjellë. Mijëra ukrainas janë në vijën e parë duke luftuar për liri. Lufta e tyre e përditshme zhvillohet deri në gju në baltë dhe në tokë të ngrirë. Liria mbrohet centimetër pas centimetri në llogore dhe mes rrënojave të një qyteti të shkatërruar. Ukraina aktualisht po sakrifikon njerëzit e saj më të mirë në mbrojtje të botës së lirë. Ata po paguajnë çmimin më të lartë të mundshëm për të mbrojtur ekzistencën e kombit të tyre dhe të drejtën për të zgjedhur një të ardhme demokratike. Që nga vera e vitit 2022, gjeneralët e Putinit kanë përqendruar forcat e tyre rreth Bakhmutit në një përpjekje të dëshpëruar për të pushtuar qytetin. Është bërë një çmim simbolik për Kremlinin që tejkalon çdo vlerë strategjike. Ata nisin valë pas vale sulmesh masive, shpesh duke pësuar viktima katastrofike. Në Rusi, ushtarët janë parë gjithmonë si të shpenzueshëm. Kjo mbetet e vërtetë edhe sot. Por ato janë të shumta dhe ne pësojmë edhe humbje të dhimbshme. Thelbi i operacionit mbrojtës ukrainas nuk është vetëm frenimi i përpjekjeve të armikut, por edhe shkatërrimi i një pjese të konsiderueshme të potencialit të tyre sulmues, si në aspektin e burimeve njerëzore ashtu edhe të pajisjeve. Falë një kombinimi të heroizmit të përditshëm dhe aftësive ushtarake, mbrojtësit e Ukrainës kanë arritur të prishin planet e armikut vazhdimisht gjatë muajve të fundit. Rusët nuk janë në gjendje të bëjnë përfitime strategjike. Sidoqoftë, beteja vazhdon. Dhe qyteti i kripës qëndron i fortë si çeliku.

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi të mërkurën vendosjen e një fregate të armatosur me raketa të reja lundrimi hipersonike “Zircon” të Rusisë në Oqeanin Atlantik. Putin tha se raketat do të përdoren për të kundërshtuar kërcënimet e jashtme dhe se ato mund të depërtojnë çdo mbrojtje ekzistuese kundër raketave. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se fregata, e quajtur Gorshkov, do të lundrojë në oqeanin Atlantik dhe Indian dhe Detin Mesdhe.

Sipas një vlerësimi të inteligjencës ukrainase, komponentë amerikanë dhe të prodhimit perëndimor u gjetën në një dron iranian Shahed-136 të rrëzuar nga Ukraina vjeshtën e kaluar. Vlerësimi thotë se 40 nga 52 komponentët e hequr nga droni janë bërë nga 13 kompani të ndryshme amerikane. 12 komponentët e mbetur u bënë nga kompani në Kanada, Zvicër, Japoni, Tajvan dhe Kinë. Zbulimi nxjerr në pah çështjen kryesore dhe të vazhdueshme të teknologjisë perëndimore që hyn në prodhimin e dronëve dhe ushtarakëve iranianë, pavarësisht sanksioneve ndaj Teheranit. Kompanitë e identifikuara pohojnë se dënojnë keqpërdorimin e produkteve të tyre dhe po përpiqen të respektojnë ligjet e SHBA-së për eksportet. Ekspertët thonë se këto kompani nuk janë të vetëdijshme se po eksportojnë teknologjinë e tyre për t’u përdorur në Iran, duke pasur parasysh vështirësinë e shkatërrimit të kompanive guaskë dhe monitorimit të shpërndarësve të palëve të treta. Shtëpia e Bardhë ka thënë se po shikon mënyra për të kufizuar aksesin e Iranit në teknologjinë e përdorur në dronët.

Bjellorusia dhe Rusia vazhdojnë të shtojnë trupa dhe mjete ushtarake në një grupim të përbashkët ushtarak dhe po përgatiten të kryejnë stërvitje të përbashkëta të forcave ajrore, sipas Ministrisë së Mbrojtjes bjelloruse. Ministria tha se stërvitjet e forcave ajrore do të përmirësojnë stërvitjen taktike luftarake, por nuk ka thënë se kur dhe ku do të zhvillohen.
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha të mërkurën se thirrjet e BE-së për Serbinë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë janë një ndërhyrje “brutale” në punët e brendshme të vendit të tij. Ndërsa Serbia ka aplikuar për t’u anëtarësuar në BE, komentet e Vuçiqit janë shembul
li më i fundit i refuzimit të shtetit ballkanik për t’u lidhur me politikat e jashtme të bllokut.
Marina amerikane pritet të ngrejë flotën e saj të parë të dronëve sipërfaqësor pa pilot deri në fund të kësaj vere, sipas një raporti që citon zhvillimet me Task Force 59, njësia e Marinës që është përgjegjëse për dronët sipërfaqësor pa pilot. Flota e 5-të e Marinës ka testuar teknologjinë në terren për disa kohë dhe ka raportuar integrim të suksesshëm me modelet e industrisë për të inovuar në kushte sfiduese operacionale. Flota e 5-të zhvilloi kohët e fundit një stërvitje integrimi për të cilën thotë se ishte një hap vendimtar në përparimin drejt një flote autonome sipërfaqësore plotësisht funksionale që do të nisë më vonë në 2023.

Latest articles

Related articles