Ukraina rifillon sulmet në aeroportin ushtarak në Krime

Forcat ukrainase sulmuan një aeroport ushtarak në gadishullin e Krimesë në Detin e Zi të pushtuar nga Rusia.

Një objekt karburanti në aeroportin ushtarak ”Belbek” u godit nga sulmi me raketa dhe shpërtheu një zjarr, raportoi gazeta ”Astra”.

Ministria ruse e Mbrojtjes nga ana e saj tha se ”pesë raketa ATACMS të prodhuara nga SHBA u rrëzuan mbi Krime”, që Moska e aneksoi në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar në 2014.

Për më tepër, sipas ministrisë, trupat ruse rrëzuan katër dronë ukrainas dhe kapën dy të tjerë duke bllokuar sinjalin e tyre.

Aeroporti ”Belbek” u sulmua edhe një natë më parë.

Edhe pse Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se kishte rrëzuar të gjitha raketat e armikut në atë rast, videot që qarkullonin në internet tregonin zjarre të forta.

Ndikimet më pas u konfirmuan edhe nga blogu ushtarak ”Rybar”, i konsideruar i afërt me Ministrinë e Mbrojtjes.

”Belbek”, pranë qytetit port të Sevastopolit, konsiderohet një bazë e rëndësishme për forcat ajrore ruse.

Që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës më shumë se dy vjet më parë, Moska e ka përdorur aeroportin për sulme të rregullta ajrore në vendin fqinj.

Ukraina ka shpallur vazhdimisht synimin e saj për të çliruar Krimenë nga pushtimi rus.

Latest articles

Related articles