Putin emëron familjen Patrushev ndihmës të Kremlinit

Vladimir Putin ka emëruar një nga aleatët e tij më të ngushtë, Nikolai Patrushev, si ndihmës zyrtar, në riorganizimin e fundit të rrethit të tij të brendshëm.

72-vjeçari u zëvendësua si kreu i Këshillit të Sigurimit të Rusisë nga ministri i shkarkuar i Mbrojtjes Sergei Shoigu të hënën.

Miqësia e tij me presidentin rus daton në vitet 1970, kur dyshja punonte në KGB.

Për një kohë të gjatë i konsideruar si një nga njerëzit më të fuqishëm në Rusi dhe një protagonist në fushatën e Putinit kundër Perëndimit.

Patrushev është një nga tre besnikët e Putinit që kanë shërbyer me të që nga vitet 1970 në Shën Petersburg, kur qyteti i dytë i Rusisë njihej ende si Leningrad.

Ai jo vetëm që punoi me të në KGB gjatë epokës komuniste, ai e zëvendësoi atë si kreu i organizatës pasardhëse të saj, Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB), nga viti 1999 deri në 2008. Më pas ai shërbeu si sekretar i Këshillit të Sigurimit Rus për 14 vjet.

Pjesë e lëvizjeve të fundit ka qenë edhe djali i Patrushev, Dmitry, i cili disa si një pasardhës i mundshëm i Putinit, i promovuar si zëvendëskryeministër.

Latest articles

Related articles