Ndahet nga jeta Alice Munro, nobeliste në Letërsi

Autorja kanadeze Alice Munro, e cila fitoi çmimin Nobel për Letërsi, ndërroi jetë të hënën në moshën 92-vjeçare, siç raporton gazeta The Globe and Mail, duke cituar anëtarët e familjes së të ndjerit.

Alice Munro, e cila në vitin 2013 u bë autorja e parë kanadeze që fitoi çmimin Nobel në Letërsi, vuante nga demenca për të paktën një dekadë.

Vepra e Munros është cilësuar si revolucionare për arkitekturën e tregimeve të shkurtra, veçanërisht në tendencën e tyre për të ecur përpara dhe prapa në kohë. Tregimet e saj është thënë se “mishërojnë më shumë sesa paraqesin, zbulojnë më shumë sesa shfaqin”.

Fiksi i Munro-s është vendosur më shpesh në qytetin e saj të lindjes në Provincën Huron në Ontario jugperëndimore. Tregimet e saj eksplorojnë kompleksitetin njerëzor në një stil të thjeshtë proze. Shkrimi i Munro-s e kishte vendosur atë si “një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë moderne”, ose, siç thotë Cynthia Ozick, “Chehov-i ynë”.

Munro ka qenë fituese e çmimeve të shumta letrare, duke përfshirë Çmimin Nobel në Letërsi të vitit 2013 për punën e saj si “mjeshtre e tregimit të shkurtër modern” dhe Çmimin Ndërkombëtar Man Booker 2009 për tërë punën e saj. Ajo ishte gjithashtu një fituese tre herë e çmimit të Guvernatorit të Përgjithshëm për Fiction dhe ishte marrëse e çmimit Marian Engel të vitit 1996 nga Shoqata e Shkrimtarëve të Kanadasë, si dhe çmimi Rogers’s Writers’ Trust Fiction Prize për The Fugitive në 2004.

Latest articles

Related articles