Protothema: Mbi 2 mijë persona kanë udhëtuar nga Shqipëria në Greqi, për të marrë pjesë në tubimin e Ramës

“Kryeministri shqiptar do t’u drejtohet bashkatdhetarëve në Athinë. Vizita e tij do të jetë private, nuk do të ketë asnjë kontakt zyrtar. Masat e sigurisë do të jenë drakoniane”, shkruan sot media e njohur greke, “Prothema”, në artikullin e saj.

“Thrileri për ardhjen e shumëpërfolur të Edi Ramës në vendin tonë (Greqi) përfundoi në fund të javës së kaluar dhe kryeministri shqiptar do të flasë më në fund mëngjesin e sotëm në stadiumin e Galatsin, para mijëra bashkatdhetarëve të tij”, vijon gazeta.

“Dhe vizita mund të cilësohet si private, duke qenë se ai nuk do të ketë asnjë kontakt zyrtar, por zoti Rama do të rrethohet nga një eskortë e fortë policie dhe një automjet i blinduar, ndërsa prezenca e policisë në Galatsi do të jetë e fortë, për të shmangin incidentet.

Edi Rama mbërrin në Athinë në orën 9 të mëngjesit i shoqëruar nga anëtarë të qeverisë së tij dhe më pas shkon në Galatsi. Fjalimi i tij është planifikuar për në orën 11 dhe pritet të kthehet në Tiranë pasdite.

Të paktën 2000 persona kanë udhëtuar nga Shqipëria drejt Greqisë gjatë ditës së djeshme për të ndjekur fjalimin e kryeministrit shqiptar në stadiumin e tubimit.

Vizita e zotit Rama, të cilën “TEMA” e zbuloi për herë të parë pak ditë pas shpalljes së kandidaturës së Belerit në Athinë, padyshim që shkaktoi siklet tek qeveria greke.

Kyriakos Mitsotakis në protothema.gr dhe Antonis Schroiter e përshkruan atë si “të panevojshme”.

Sigurisht, siç mësohet “TEMA”, zoti Rama synonte të vinte në vendin tonë nga muaji prill, por më pas planifikimi nuk funksionoi për shkak të ditëve të Pashkëve.

Ndaj zgjodhi të vinte të dielën e Shën Thomait, datë kjo që përkon edhe me përvjetorin e arrestimit të Fredi Belerit në Himarë, duke i bërë… dashamirësitt e statistikave të mos besojnë në rastësi.

Për të folur, natyrisht, në Galatsi, zotit Rama i mori masat përpara.

Sulmi i parë është bërë nga ambasada shqiptare për në Teatrin e Krishtlindjeve. Biznesmeni ka rënë dakord, por bashkia e Galatit nuk e dha lejen në atë kohë. Veçanërisht, Giorgos Markopoulos, kryebashkiaku i rajonit, ishte i pari që informoi zyrtarisht Ministrin e Punëve të Jashtme, Giorgos Gerapetritis,se shqiptarët nuk e konsideruan të përshtatshme një gjë të tillë.

Pas Galatsiut u hetua skenari i sheshit Korai apo i Sheshit Sintagma si dhe SEF. Administratorët SEF-it, pas kontakteve me ministrat Gerapetritis dhe Vroutsis, ranë dakord për dhënien e sallës “Melina Merkouri”, e cila kishte një kapacitet të vogël, ku shqiptarët fillimisht pranuan, por më pas jo.

Dhe ashtu u rikthyen në alternativën e Galatsit dhe në fushën e mbyllur dikur të përdorur nga basketbolli i AEK-ut.

Perspektiva e ardhjes së Ramës, sido që të ketë qenë, po shkakton alarm në qeverinë greke. Sepse, kryeministri shqiptar mund të sulmojë qeverinë miqësore duke folur për lidhjet greko-shqiptare dhe duke përgatitur një festival folklorik me këngëtarë dhe valltarë. megjithatë duke qensë se ai do të dialogojë me komunitetin shqiptar, nuk mund të përjashtohet ndonjë provokim në Greqi.

“Çdo gjë që thuhet se është jashtë kontekstit të vizitës private do të marrë përgjigje”, nënvizon një burim kompetent qeveritar në protothema.gr.

Është e qartë se vizita e Ramës shkaktoi siklet edhe për krahun e djathtë të ND-së, por i njëjti burim qeveritar pohoi se kryeministri shqiptar duhej shpallur…”person non grata” që të mos vinte, po në të njëjtën kohë qeveria nuk donte ta linte zotin Rama të pakontrolluar në një hapësirë ​​të hapur,” përfundon Protothema./ Burimi: Gazeta greke Protothema

Latest articles

Related articles