“Kathimerini”: Edi Rama, një vizitor i paftuar me një ankth të fshehur

Gazeta greke Kathimerini:

Në një kohë kur tensionet politike janë të larta dhe sytë e publikut janë të fokusuar në çdo lëvizje të liderëve, vizita e papritur e kryeministrit shqiptar Edi Rama në Athinë ka ngjallur një sërë pyetjesh dhe spekulimesh. Vetëm një vit para zgjedhjeve në Shqipëri dhe në një periudhë të ngjeshur politike në Greqi, Rama zgjodhi të bëjë një lëvizje të guximshme – por për çfarë qëllimi?

Rama, i cili ka qenë në pushtet për pothuajse një dekadë pas tre fitoreve elektorale dhe tre mandateve si kryetar i Bashkisë së Tiranës, është një figurë komplekse dhe kontradiktore. Ish-basktebollist i kombëtares shqiptare dhe artist bohem, ai nuk ka lejuar që politika të ndërhyjë në pasionin e tij për artin. Përkundrazi, ai thotë se pikturimi i ndihmon të përqendrohet në politikë, duke e bërë atë një figurë unike në skenën politike.

Por vizita e tij në Athinë vjen në një kohë të ndjeshme. Vetëm një vit pas një ekspozite të tij në Zappeion me mbështetjen e Ministrisë së Jashtme greke, marrëdhëniet greko-shqiptare janë në një pikë të ftohtë, veçanërisht pas arrestimit të Fredi Belerit, një politikani i njohur i minoritetit grek në Shqipëri. Beleri, i cili fitoi zgjedhjet në Himarë nga burgu dhe u ndalua të betohej, është dënuar me dy vjet burg për blerje votash – një akuzë që Greqia e sheh si të fabrikuar.

Në këtë kontekst, Rama vjen në Athinë për të folur në një tubim të bashkatdhetarëve të tij, duke ngritur pyetje mbi kohëzgjatjen dhe motivet e tij. A është kjo një përpjekje për të ndikuar në zgjedhjet e ardhshme europiane? A po përpiqet të dënojë kandidaturën e Belerit dhe të bëjë thirrje për bojkotimin e partisë së Mitsotakis?

Rama mohon këto spekulime, duke përshkruar një aventurë të vogël që kaloi për të përcaktuar vendin e fjalimit të tij. Ai insiston se vizita e tij nuk ka të bëjë me çështjet e brendshme të Greqisë dhe se nuk ka ndërmend të ndërhyjë në mënyrë provokative në politikën e brendshme greke.

Megjithatë, pyetjet mbeten. Në një kohë kur imazhi dhe ndikimi politik janë gjithçka, çdo veprim ka rëndësi dhe pasojat mund të jenë të paparashikueshme. Vizita e Ramës në Athinë mund të jetë një manovër politike e llogaritur ose një hap i gabuar që mund të ketë pasoja afatgjata për marrëdhëniet ndërkombëtare dhe për karrierën e tij politike.

Në fund të ditës, vetëm koha do të tregojë se cilat do të jenë rezultatet e kësaj vizite të papritur. A do të jetë Rama në gjendje të navigojë nëpër ujërat e trazuara të politikës Ballkanike dhe të ruajë një imazh pozitiv në sytë e bashkatdhetarëve të tij dhe të komunitetit ndërkombëtar? Apo do të mbetet kjo vizitë një shenjë e tensioneve të vazhdueshme dhe të një llogarie të fshehtë që ende nuk është zbuluar plotësisht?

Latest articles

Related articles