Drejtori i CIA-s mbërrin në Kajro, takime për luftën në Gaza

Drejtori i CIA-s, William Burns, mbërriti në kryeqytetin egjiptian për takime mbi luftën e Izraelit në Gaza, raporton agjencia e lajmeve Reuters.
Duke cituar një burim të paidentifikuar të sigurisë egjiptiane dhe tre burime në aeroportin e Kajros, tha se Burns u rrëzua të premten.

Egjipti, së bashku me Katarin dhe Shtetet e Bashkuara, ka udhëhequr përpjekjet për të ndërmjetësuar midis Izraelit dhe Hamasit për të ndërmjetësuar një marrëveshje për një armëpushim dhe lirimin e të burgosurve.

Egjipti bëri një shtytje të përtërirë për të ringjallur negociatat në fund të muajit të kaluar. Kajro është alarmuar nga perspektiva e një operacioni tokësor izraelit kundër Hamasit në Rafah në Gazën jugore, ku 1.5 milionë njerëz janë strehuar pranë kufirit

Latest articles

Related articles