“Mbi 100 të dënuar për korrupsion u amnistuan”, Alibeaj: Ligji, pjellë e pazarit të pamoralshëm politik

.Në një reagim për media, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Enkelejd Alibeaj, u shpreh se koha vërtetoi se shqetësimi i PD-së se nga aministia do të përfitonin të dënuarit për korrupsion nga GJKKO-ja, doli i drejtë dhe i vërtetë.

Alibeja u shpreh se PD ishte kundër një amnistie të tillë, sepse ai ishte një mesazh i keq për SPAK dhe GJKKO-në, duke u thënë atyre se ju i hetoni dhe i dënonin, ndërsa ne i lirojmë me marrëveshje politike.

Numri dy i PD-së ka paralajmëruar interpelancë urgjente me ministrin e Drejtësisë, Ulsi Manjën, dhe ka përsëritur sërish mbështetjen e PD-së ndaj SPAK dhe GJKKO-së.

Postimi i plotë i Sekretarit të Përgjithshëm të PD. Enkelejd Alibeaj:

25 ditë më parë, rreth 110 deputetë të Kuvendit bashkuan votat për të amnistuar edhe të dënuarit nga SPAK-GJKKO. 25 ditë më parë, përfaqësuesit më të zëshëm të atij bashkimi të turpshëm votash u përbetuan se “asnjë i dënuar për korrupsion nga GJKKO nuk do përfitonte”, apo se “ishin marrë statistika mbi përfituesit potencialë, e thjesht 2-3 policë do përfitonin”.

Sot, mediat BIRN dhe INA, kanë raportuar sipas informacionit të marrë nga SPAK, mbi 100 të dënuar për korrupsion u amnistuan. Një ligj i gatuar në errësirën e natës, në shkelje të procedurës parlamentare, me shpejtësi, pjellë e një pazari transversal të pamoralshëm politik, nxori nga burgu apo uli dënimin e mbi 100 të denuarve për korrupsion (e me gjasë të tjerë do vijojnë të përfitojnë ditët në vazhdim).

Besimi publik për ndëshkimin e korrupsionit dhe fund të pandëshkueshmërisë Reforma në Drejtesi mori goditje të fortë!

Në thelb, pazari i amnistisë ishte prova gjenerale e një bashkëpunimi i rreth 110 deputetëve në mbrojtje të së shkuares korruptive. Ata u bënë bashkë kundër drejtësisë, e me këtë akt i dhanë goditje të qartë BKH-SPAK-GJKKO.

Partia Demokratike që në fillim depozitoi amendamentet kundër amnistimit të të korruptuarve, në mbështetje të SPAK-GJKKO, duke denoncuar pazarin e aleancës antiSPAK në kurriz të qytetarëve shqiptarë, që kërkojnë fundin e pandëshkueshmërisë.

Me raportimin tashmë të fakteve nga media për amnistimin e të korruptuarve, PD do të ndërmarrë cdo hap për vënien para përgjegjësisë të kujtdo duike filluar me kërkesën për interpelancë urgjente me ministrin e Drejtësisë

Latest articles

Related articles