Shefi i spiunazhit të Kinës zotohet të luftojë spiunazhin pas arrestimeve në Evropë

Shefi i inteligjencës së Kinës premton të organizojë një “ofensivë të fuqishme” për të luftuar spiunazhin pasi Kina përballet me një breshëri akuzash spiunazhi nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara, raporton Bloomberg.

Vendi duhet “të vazhdojë të kryejë operacione kundërzbulimi dhe të përmirësojë mekanizmin për koordinimin e punës kundërzbulimit,” shkroi të hënën Ministri i Sigurimit të Shtetit Chen Yixing në Study Times, gazeta zyrtare e Partisë Komuniste. Kina duhet “të heqë me vendosmëri ‘thonjtë’ dhe të shkatërrojë tradhtarët,” tha ai në një artikull në faqen e parë.

Artikulli i profilit të lartë u botua një javë pasi gjashtë spiunë të dyshuar kinezë u arrestuan në Evropë, duke ndërlikuar përpjekjet e Pekinit për të rivendosur lidhjet me Bashkimin Evropian. Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë akuzuar gjithashtu kohët e fundit hakerat kinezë të mbështetur nga shteti për sulme ndaj politikanëve, kompanive dhe disidentëve.

Vetë Pekini ka rritur përpjekjet e tij për të luftuar spiunazhin dhe vitin e kaluar miratoi një ligj të ri për kundërzbulimin. Ky ligj zgjeron listën e aktiviteteve që mund të konsiderohen si spiunazh, duke rritur rreziqet për firmat e huaja.

Chen u zotua gjithashtu të shtojë përpjekjet propagandistike rreth aktiviteteve të ministrisë. Agjencia normalisht sekrete e spiunazhit ka fituar një status më publik pasi presidenti kinez Xi Jinping dhe shoqëruesit e tij theksojnë nevojën për edukim më të mirë publik mbi çështjet e sigurisë kombëtare.

Që nga bashkimi me WeChat verën e kaluar, ministria ka postuar shpesh mesazhe në mediat sociale duke zbuluar raste të spiunazhit të dyshuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania në mes të një lufte strategjike me Uashingtonin dhe aleatët e tij, thekson botimi.

Latest articles

Related articles